معرفی انواع تتر و شبکه هر کدام!

انواع تتر

خرید تتر

در این مقاله با هم به پاسخ پرسش‌ هایی پبرامون ارز محبوب تتر خواهیم پرداخت و انواع تتر را معرفی می کنیم. همین طور بلاک‌ چین‌ های نشر یافته و امنیت تتر را به بحث می‌کشیم. تتر سومین ارز دیجیتال با ارزش در دنیا رمز ارزها است و با سایر ارزهای مجازی مانند بیت‌ کوین متفاوت است.
تتر به عنوان یک استیبل کوین شناخته می‌شود. استیبل کوین‌ ها ارزهای دیجیتالی هستند که برخلاف بسیاری از ارزهای در حال نوسان به دارایی‌ های دنیای واقعی مانند دلار آمریکا برای حفظ ارزش پایدار متصل می‌شوند. از بهترین استیبل کوین‌ ها می‌توان به DAI ,USDT ,TUSD ,USDN ,USDC اشاره کرد.

تتر به گونه‌ ای طراحی شده که به دلار متصل شود. در حالی که ارزش سایر ارزهای دیجیتال اغلب در نوسان است، قیمت تتر معمولاً معادل 1 دلار است. با این حال همیشه این طور نیست و نوسانات ارزش تتر سرمایه‌گذاران را در گذشته ترسانده است.
معامله‌گران کریپتو اغلب برای خرید ارزهای رمزنگاری شده به عنوان جایگزینی برای دلار استفاده می‌کنند. که راهی را برای آن‌ها فراهم می‌کند تا در زمان نوسانات شدید در بازار کریپتو، به دنبال ایمنی در دارایی با ثبات‌ تر باشند. بسیاری از بانک‌ ها به دلیل سطح ریسک موجود از تجارت با مبادلات ارز دیجیتال اجتناب می‌کنند. اینجاست که استیبل کوین‌ ها تمایل دارند وارد شوند. سرعت بالای تراکنش‌ های تتر در نقل و انتقالات بین‌ المللی و کارمزد ناچیز بین کیف پول‌ های تتر در مقابل ارز فیات که واریز و برداشت و انتقالات آن زیر نظر سیستم بانکی ممکن است چندین روز طول بکشد که جایگاه تتر را در بازار مبادلات بین‌ المللی محکم‌تر از پیش کرده است.

بیشتر بخوانید: جایگاه ثروتمند ترین فرد جهان

انواع تتر چیست؟ و بر روی چه شبکه‌ هایی قرار دارد؟

از لحاظ ساختاری تتر در بلاک‌چین مختلف اُمنی، اتریوم، و ترون و ایاس فعالیت می‌کند. انواع تتر که از آدرس کیف پول تشخیص داده می‌شود.

تتر امنی (Omni) یا تتر بیت کوین:

تتر اُمنی (Omni) یک پروتکل است که برای ایجاد توکن‌ های دیجیتال استفاده می‌ شود و بر اساس بلاک‌ چین بیت‌ کوین کار می‌ کند. این پروتکل به توسعه دهندگان اجازه می‌ دهد تا توکن‌ های مختلفی را بر اساس بیت‌ کوین ایجاد و از آن ها برای انتقال دارایی‌ های دیجیتال استفاده کنند. تتر بیت‌ کوین یکی از توکن‌ های ایجاد شده بر اساس این پروتکل است که به ارزش یک تتر (USDT) معادل است. این توکن برای انتقال و ذخیره دارایی‌ های دیجیتال استفاده می‌ شود و به عنوان یک جایگزین دیجیتال برای ارزهای معمولی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

 تتر ERC-20 یا تتر اتریوم:

تتر ERC-20 یک نوع توکن دیجیتال است که بر اساس استاندارد ERC-20 توسط بلاک‌ چین اتریوم ایجاد شده است. این توکن‌ ها از زنجیره بلاک‌ چین اتریوم استفاده می‌ کنند و از قابلیت‌ های استاندارد ERC-20 مانند انتقال، مبادله و ذخیره‌ سازی بهره می‌ برند.

این نوع تتر از زیر ساخت اتریوم بهره می‌ برد و امکان انتقال و ذخیره دارایی‌ های دیجیتال را فراهم می‌ کند. به عنوان یک توکن ERC-20، تتر ERC-20 می‌ تواند در کیف‌ پول‌ ها و صرافی‌ های مختلفی که اتریوم را پشتیبانی می‌ کنند، ذخیره و مبادله شود.

تتر TRC-20 یا تتر ترون:

تتر TRC-20 یا تتر ترون یک نوع توکن دیجیتال است که بر اساس استاندارد TRC-20 توسط بلاک‌ چین ترون ایجاد شده است. این توکن‌ ها از زنجیره بلاک‌ چین ترون استفاده می‌ کنند و از قابلیت‌ های استاندارد TRC-20 مانند انتقال، مبادله و ذخیره‌ سازی بهره می‌ برند.

تتر TRC-20 یک نوع توکن تتر است که بر اساس بلاک‌ چین ترون ایجاد شده و به ارزش یک تتر (USDT) معادل است. این نوع تتر از زیر ساخت ترون بهره می‌ برد و امکان انتقال و ذخیره دارایی‌ های دیجیتال را فراهم می‌ کند. به عنوان یک توکن TRC-20، تتر TRC-20 می‌ تواند در کیف‌ پول‌ ها و صرافی‌ های مختلفی که ترون را پشتیبانی می‌ کنند، ذخیره و مبادله شود.

تتر ایاس (EOS):

تتر ایاس مبتنی بر شبکه ای او اس است که اولین بار در سال ۲۰۱۹ برای استفاده عموم در نیامده است. تتر ایاس امکان انجام تراکنش‌ های سریع و با کمترین هزینه را فراهم می‌ کند و از قابلیت‌ های متعددی برای توسعه‌ دهندگان برنامه‌ های کاربردی دارد. 
در زمان خرید تتر باید دقت لازم را بکار برد. زیرا تراکنش بین انواع تتر ممکن نیست و فقط تتر را از همان شبکه بلاک‌ چینی که خرید کرده‌ اید می‌ توانید به فروش برسانید و آدرس کیف پول مبدأ و مقصد حتماً باید بر روی یک شبکه باشد.

انواع تتر

مقایسه کارمزد تتر ERC-20 و TRC-20

کارمزد تتر ERC-20 و TRC-20 از نظر مقدار متفاوت است. کارمزد تتر ERC-20 بیشتر از کارمزد تتر TRC-20 است. این اختلاف ممکن است به دلیل تفاوت در شبکه های مبتنی بر اتریوم و ترون باشد. علاوه بر این، هر شبکه ممکن است شرایط متفاوتی برای اجرای تراکنش‌ ها و انتقال ارز دیجیتال داشته باشد که موجب اختلاف در کارمزد‌ها می‌ شود.

مقدار کارمزد تتر ERC-20 حدودا 30 سنت و کارمزد تتر TRC-20 تقریبا ۰٫۰۱ سنت می باشد.

مقایسه سرعت تراکنش تتر ERC-20 و TRC-20

تتر ERC-20 بر اساس شبکه اتریوم اجرا می‌ شود و زمان تأیید تراکنش‌ ها و انتقال ارزهای دیجیتال بر اساس زمان بلوک‌ های اتریوم است. این ممکن است زمانی برای تأیید تراکنش‌ ها و انتقال ارزها زمان‌ بر باشد. ( چند دقیقه)

تتر TRC-20 از شبکه ترون استفاده می‌ کند و زمان تأیید تراکنش‌ ها و انتقال ارزهای دیجیتال بر اساس زمان بلوک‌ های ترون است. این ممکن است زمان تأیید تراکنش‌ ها و انتقال ارزها را کاهش دهد و به این ترتیب سرعت بیشتری را فراهم کند. (چند ثانیه)

به طور کلی، تتر TRC-20 سرعت بیشتری در انتقال ارزهای دیجیتال دارد نسبت به تتر ERC-20.

مقایسه امنیت تتر در ERC-20 و TRC-20

امنیت تتر در استانداردهای ERC-20 و TRC-20 از نظر اصولی به شبکه‌ های اتریوم و ترون وابسته است.

تتر ERC-20 بر اساس شبکه اتریوم اجرا می‌ شود. اتریوم یک شبکه قوی و پایدار است که از تکنولوژی بلاک‌ چین پیشرفته‌ ای استفاده می‌ کند. این شبکه از الگوریتم‌ های رمزنگاری قوی و پروتکل‌ های امنیتی پیشرفته برای حفاظت از تراکنش‌ ها و داده‌ ها استفاده می‌ کند.

تتر TRC-20 از شبکه ترون استفاده می‌ کند. ترون نیز یک شبکه بلاک‌ چین قدرتمند است که از الگوریتم‌ های رمزنگاری پیشرفته و پروتکل‌ های امنیتی قوی برای حفاظت از تراکنش‌ ها و داده‌ ها استفاده می‌ کند.

به طور کلی، هر دو استاندارد ERC-20 و TRC-20 از نظر امنیتی قوی هستند و امنیت تتر در هر دو استاندارد به میزان بالایی تضمین می‌ شود. اما تتر ترون به دلیل استفاده از الگوریتم اجماع اثبات سهام نمایندگی‌شده یا DPoS کمی امنیت بالاتری دارد.

انواع کیف پول تتر 

 • متامسک (Metamask)
 • اومنی والت (OmniWallet)
 • تتر ولت (Tether Wallet)
 • مای اتر والت (Myetherwallet)
 • اتمیک والت (Atomic Wallet)
 • اگزوداس (Exodus)
 • تراست والت (Trust Wallet)
 • کوینومی (Coinomi)
 • کیف پول سخت افزاری لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • کیف پول سخت افزاری ترزور (Trezor)

کاربردهای تتر

 • جایگزین مناسبی برای دلار: تتر ارز معتبری است که در پلتفرم‌ های مبادلاتی زیادی مانند سرویس هتل و تورهای گردشگری جایگزین پول شده است. سرعت انتقال تتر نسبت به ارز فیات مشکل زمان‌ بر بودن حواله‌ ها را رفع کرده است.
 • حفظ ارزش سرمایه: تتر محبوب‌ ترین استیبل کوین است که کاربران برای محافظت از سرمایه‌ های خود در بازار پر نوسان ارزهای دیجیتال، سرمایه‌ هایشان را به دارای با ثبات‌ تری مانند تتر تبدیل می‌ کنند.
 • انتقال وجه: انتقال ارزهای دیجیتال به سرعت و با کمترین هزینه به دیگر افراد و صرافی‌ها
 • معاملات تجاری: انجام معاملات تجاری به صورت پایدار و بدون نیاز به تغییرات ناپایدار قیمت‌ ها
 • ذخیره‌سازی ارزهای دیجیتال: تتر این امکان را فراهم می‌کند که ارزهای دیجیتال به صورت پایدار و بدون نگرانی از تغییرات قیمتی ذخیره شوند.
 • معاملات مالی: تتر به عنوان یک ارز پایه پایدار این امکان را فراهم می‌ کند که معاملات مالی به صورت پایدار و با کمترین هزینه انجام شود.

آیا ارزش تتر همیشه برابر با یک دلار است؟

صرافی بیتفینکس عرضه کننده تتر همیشه قیمت آن را برابر با یک دلار نگه می‌دارد با این همه گاهی ارزش تتر به اندازه چند سنت نوسان می‌کند. سه دلیل عمده برای آن وجود دارد:

 1. ریسک طرف مقابل (Counterparty risk)
  نشر اخبار منفی در فضای مجازی حول تزلزل سیستم تتر، ارزش تتر را به طور لحظه‌ ای از یک دلار کمی کمتر می‌کند که با معاملات مداوم به ثبات می‌رسد.
 2.  امتیاز تسهیلات (Convenience premium)
  با افزایش استفاده از تتر به علت سرعت و سهولت آن قیمت کمی افزایش می‌یابد که این مشکل با تعادل عرضه و تقاضا حل می‌شود و دوباره قیمت تتر به یک دلار به ثبات می‌ رسد.
 3. عرضه و تقاضا (Supply and demand)
  تتر موجب حفظ ارزش سرمایه و دارایی‌ ها می‌شود. در زمان نوسانات شدید بازار ارزش تتر از تعادل خارج می‌گردد. با سقوط بازار و کاهش ارزش رمز ارزها کاربران جهت حفظ ارزش دارایی هایشان آن را به تتر تبدیل می‌کنند که با افزایش تقاضا و کم شدن نقدینگی تتر همراه است و بلعکس در یک بازار صعودی کاربران تمایل دارند تتر را به ارزهای دیگر تبدیل کنند که موجب افزایش نقدینگی و کاهش قیمت آن می‌شود.

انواع تتر

چرا تتر به ارزی بحث برانگیز تبدیل شده است؟

برخی از سرمایه‌ گذاران و اقتصاد دانان نگرانند که عرضه‌ کنندگان تتر ذخایر دلاری کافی برای توجیه تثبیت دلاری خود را نداشته باشد.

با بیش از 60 میلیارد دلار توکن در گردش، تتر سپرده‌ های بیشتری نسبت به بسیاری از بانک‌ های ایالت متحده دارد. مدت‌ هاست که نگرانی‌ هایی در مورد استفاده از تتر برای دستکاری قیمت بیت‌ کوین در طی کاهش قیمت‌ های کلیدی در رالی هیولایی 2017 بوجود آمده است.
شرکت تتر فاش کرده که تنها بخشی از دارایی‌ های آن به صورت پول نقد است یعنی این شرکت فقط با دلار تترهایش را پشتیبانی نمی‌کند و هر تتر با ذخایر دلاری که شامل ارز فیات و معادل‌ های نقدی آن و یا دارایی‌ ها و مطالبات دریافتی از وام‌ های تتر به شخص ثالث پشتیبانی می‌شود و این گونه هر تتر، نسبت یک به یک با دلار پشتیبانی می‌گردد. همواره یک تتر برابر با یک دلار در نظر گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید: 5 نکته که قبل از خرید TETHER باید بدانید!

ذخیره کسری در بانک

در سیستم بانکداری نوین اصطلاحی به نام سیستم ذخیره کسری وجود دارد که در آن بانک‌ ها تنها بخشی از سپرده‌ های که دریافت می‌کنند را به عنوان ذخیره ارزی نگه‌داری می‌کنند. به طور معمول همه‌ی سپرده‌ گذاران همزمان با هم سپرده‌ هایشان دریافت نمی‌کنند در صورت بروز چنین اتفاقی پدیده هجوم بانکی اتفاق می‌افتد که رویدادی نادر است. در اینجا بانک‌ ها توسط بیمه یا فدرال پشتیبانی می‌شوند. اما تتر توسط هیچ نهادی پشتیبانی نمی‌شود در صورت پدیده هجوم تتری خسارت جبران نمی‌شود.

چگونه امنیت تتر حفظ می‌ شود؟

تتر ارز بسیار قدرتمندی است و وسعت تتر ضامن پایداری آن می شود. با رشد روز افزون تتر و جایگزینی آن به جای ارز اعتباری مانند دلار در معاملات و مبادلات بزرگ جایگاه آن را در بازار حفظ می‌کند. شرکت تتر هر روز ارزش ذخایر خود را منتشر می‌کند. از سوی دیگر تتر مکانیزم‌ هایی دارد که ارزش هر تتر را برابر با یک دلار حفظ کند و با افزایش قیمت، توکن سوزی می‌کند و با کاهش قیمت عرضه را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آینده ارز دیجیتال تتر

انواع تتر

سخن پایانی

تتر یک استیبل کوین شناخته شده است که برای تنظیم بازارهای ارز دیجیتال ایجاد شده و به گونه‌ ای طراحی شده تا نوسانات بازار به اندازه ناچیزی روی آن تأثیر بگذارد و همیشه ارزشی برابر با یک دلار را حفظ کند. ابهاماتی پیرامون امنیت تتر وجود دارد که نه کاملاً می‌توان آن را رد و یا قبول کرد. بهتر است از تتر برای تراکنش‌ های کوتاه مدت و نقل و انتقالات پولی مورد استفاده قرار بگیرد.

از این که تا پایان این مقاله از سایت آریامانی با ما همراه بودید از شما متشکریم. برای دریافت آموزش ها و اخبار جدیدتر به  کانال آریامانی مراجعه نمایید.

امتیاز به این مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید