لایت کوین

در طول دهه گذشته، لایت‌کوین (LTC) به یکی از آلت‌کوین‌های برجسته تبدیل شده است: به طور مداوم توسط توسعه‌دهندگان در سراسر جهان برای مطابقت بهتر با نیازهای مصرف‌کننده به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی، سازگار می‌شود و حضور قوی و ماندگاری در بازار نشان داده است. اما با توجه به تسلط بیت‌کوین بربیش از 60 درصد از بازار ارزهای دیجیتال، آیا نیازی به لایت‌کوین وجود دارد؟

چرا لایت‌کوین بخریم؟

برای اینکه یک ارزدیجیتال بتواند با روش‌های پرداخت سنتی در مقیاس جهانی رقابت کند، بدون توجه به میزان ترافیک موجود در شبکه، نیاز به پردازش سریع و کارآمد تراکنش‌ها دارد. یکی از اشکالات اصلی بیت‌کوین مقیاس‌پذیری آن یا به عبارت ساده‌تر، نرخ تأیید تراکنش‌ها است.

هرچه تعداد تراکنش‌ها در یک زمان خاص بیشتر باشد، سیستم کندتر می‌تواند آن‌ها را "پردازش" کند. در زمان ترافیک بالا در شبکه بلاک‌چین، کارمزد تراکنش‌ها افزایش می‌یابد و زمان انتظار ممکن است ده برابر افزایش یابد. در حالی که کارت‌های اعتباری مانند ویزا دارای نرخ متوسط حدود 1700 تراکنش در ثانیه (TPS) هستند، با قابلیت مقیاس تا 65000 TPS، حداکثر نرخ بیت‌کوین تنها 7 TPS است.

لایت‌کوین توسط چارلی‌لی در اوقات‌فراغت خود کدگذاری شد، کسی که این کار را با هدف ایجاد یک نسخه سبک‌تر از بیت‌کوین انجام داد و در سال 2011 برای عموم عرضه شد. در شبکه باید کارآمدتر (از لحاظ هزینه و زمان) نسبت به بیت‌کوین پردازش شود.

لایت کوین

مزایای لایت‌کوین

شبکه لایتنینگ به عنوان راه‌حلی برای مشکلات مقیاس‌پذیری بیت‌کوین ایجاد شد و اولین بار توسط لایت‌کوین مورد استفاده قرار گرفت. این شبکه یک پروتکل جداگانه است که در بالای شبکه بلاک‌چین و همگام با آن کار می‌کند. برای اینکه یک روش پرداخت رمزنگاری رقیب مناسب روش‌های سنتی باشد، باید ایمن و سریع باشد.

توسعه‌دهندگان در ابتدا عمدتاً روی امنیت بلاک‌چین (همراه با تمرکززدایی آن) تمرکز کرده بودند، در حالی که شاید تا حدودی هدفمند از عامل سرعت (آنچه به عنوان "سه راه مقیاس‌پذیری" شناخته می‌شود، غفلت کردند. شوق بیت‌کوین در دسامبر 2017 بر اهمیت توانایی پردازش به موقع بسیاری از تراکنش‌ها و عدم وجود آن در بلاک‌چین تأکید کرد.

کارمزدهای تراکنش سرسام‌آور که به بیش از 50 دلار به اوج خود رسید و تراکنش‌هایی که برای روزها در انتظار تکمیل بودند، نیاز به یک راه‌حل سریع را برجسته‌تر کرد.
اساساً، شبکه لایتنینگ به عنوان سیستمی از کانال‌های پرداخت کار می‌کند که از قراردادهای هوشمند برای تسهیل تراکنش‌های همتابه‌همتا خارج از بلاک‌چین استفاده می‌کند. پس از بسته‌شدن یک کانال پرداخت، وضعیت تراکنش‌نهایی در بلاک‌چین منتشر می‌شود.

این بدان معناست که تنها دو بلوک برای تعداد بی‌نهایت تراکنش بین دو طرف بدون هیچ واسطه‌ای باید استخراج شود. اساساً، وقتی لایت‌کوین می‌خرید، در حال خرید به یک سیستم پردازش پرداخت هستید که تمرکززدایی بیت‌کوین را در نظر گرفته و آن را مقیاس‌بندی می‌کند.

مزایای لایت‌کوین نسبت به بیت‌کوین

عامل دیگری که باعث می‌شود ظرفیت تراکنش لایت‌کوین چهاربرابر بیت‌کوین باشد، الگوریتم پایه‌ای است که توسط ماینرها برای تأیید بلوک‌های داده تراکنش‌ها (نحوه پردازش تراکنش‌ها) استفاده می‌شود. در حالی که بیت‌کوین از روش SHA – 256 استفاده می‌کند، لایت‌کوین از یک سیستم متفاوت به نام Scrypt (ess-crypt) استفاده می‌کند. Scrypt عملاً یک الگوریتم غیرمتمرکزتر است که به سخت‌افزاری نیاز دارد که مقرون به صرفه‌تر باشد و بنابراین برای استخراج‌کنندگان قابل دسترسی باشد.

الگوریتم scrypt را می‌توان روی اکثر CPUها اجرا کرد که افراد بیشتری را تشویق می‌کند تا در شبکه شرکت کنند. یکی از مزایای اصلی الگوریتم Scrypt، تا جایی که به تراکنش‌ کننده‌های لایت‌کوین متوسط مربوط می‌شود، زمان بلاک (زمانی که طول می‌کشد تا یک تراکنش جدید انجام شود) یک چهارم بیت‌کوین است.
همانطور که گفته شد، در حالی که بلاک تایم طولانی بیت‌کوین منجر به امنیت بیشتر می‌شود، روش Scrypt هنوز بسیار امن‌تر از هر سیستم متمرکزی است. فرض کنید یک فرد بدخواه سیستم بانک شما را که متمرکز است هک کند. متأسفانه، این لزوماً یک اتفاق نادر در دنیای بانکی نیست و هرکسی که سرورهای خود را هک کند می‌تواند به طور بالقوه به وجوه شما دسترسی پیدا کند. با لایت‌کوین، یک مهاجم بالقوه باید کنترل 51 درصد از گره‌ها (رایانه‌ها) را در شبکه به دست‌آورد، که با توجه به اینکه آن‌ها به 51 درصد از کل قدرت محاسباتی ماینینگ شبکه نیاز دارند، این کار عملی نیست.

همه چیز درباره لایت کوین

آیا نیازی به لایت‌کوین وجود دارد؟

فلسفه‌ای که در پشت چرایی ایجاد بیت‌کوین توسط ساتوشی وجود دارد، فلسفه‌ای است که بسیاری به آن اعتقاد دارند، و رشد صنعت کریپتو از آن زمان نشان می‌دهد که با گذشت زمان، افراد بیشتری به این انقلاب مالی می‌پیوندند. هرچه افراد بیشتری با ارزهای دیجیتال تراکنش کنند، به یک شبکه پرداخت راحت و قابل اعتماد بیشتری نیاز است.

در حالی که BTC نام تجاری است که همه آن را می‌شناسند، تا جایی که برای کسانی که کمتر با صنعت کریپتو آشنایی دارند، برای کسانی که خرید ارزدیجیتال را سرمایه‌گذاری در آینده‌ای می‌دانند که در آن یک سیستم مالی جهانی یکپارچه رمزنگاری شده به عنوان یک همنام شناخته می‌شود. واقعیت، لایت‌کوین یکی از مرتبط‌ترین سفیران است.