همه چیز درباره بیت کوین

این روز‌ها، از بیت کوین به عنوان یک انقلاب پولی یاد می‌شود. پولی دیجیتال که علاوه بر کاربرد در امور روزمره، می‌توان از آن به عنوان مقصد سرمایه‌گذاری نیز استفاده کرد. اما به راستی بیت کوین چیست و چطور توانسته، اقتصاد دنیا را متحول کند؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین در واقع، شکلی از پول دیجیتال است که در نتیجه محاسبات ریاضی پیچیده‌ای ایجاد می‌شود. نگهداری اطلاعات تراکنش‌های بیت کوین، به وسیله فناوری بلاک چین امکان‌پذیر شده است. بیت کوین، هیچ پشتوانه‌ای مانند طلا یا کالای قابل مبادله ندارد و از ارزشی مبتنی بر اعتماد مردمی برخوردار است. فراموش نکنید که ارز‌های رایج نیز در واقع پشتوانه‌ای ندارند و به صورت قراردادی معامله می‌شوند.

بیشتر بخوانید: نحوه خرید بیت‌کوین

مزایای ویژه بیت کوین

بیت کوین بدون مدیریت هیچ حکومت یا نظام اقتصادی، در سراسر جهان قابل استفاده است. از آن جایی که تمام تراکنش‌های بیت کوین در بلاک چین انجام می‌شوند، می‌توان گفت که معاملات این رمز ارز در لایه‌های امنیتی پیچیده‌ای انجام گرفته و غیر قابل جعل هستند.
شبکه غیر متمرکز بیت کوین که تراکنش‌ها را در شفافیت کامل و سرعت بالا صورت می‌دهد، توجه افراد زیادی را به سوی این صنعت معطوف کرده است. سرمایه‌گذاران زیادی بر این باور هستند که بیت کوین می‌تواند مقصد مناسبی برای دارایی آن‌ها باشد؛ چرا که می‌توانند بدون پرداخت مالیات یا هزینه اضافی، دارایی خود را افزایش دهند.
تعداد کل بیت کوین‌هایی که می‌توانند وارد چرخه شوند، ۲۱ میلیون واحد بوده که همین امر تاییدی بر ضد تورم بودن پروتکل پادشاه رمز ارز‌ها است.
سرمایه‌گذاران حوزه رمز ارز‌ها، با استفاده از کیف پول‌های دیجیتال، دارایی مورد نظر خود را به سایر کیف پول‌ها انتقال می‌دهند. کیف پول هایس رمز ارز نرم افزارهایی هستند که به منزله یک رابط بین شما و بلاک چین‌های مختلف عمل کرده و نقل و انتقالات آن‌ها را ممکن می‌سازند.

قیمت بیت کوین

ویژگی‌های بیت‌کوین

بیت‌کوین و همه ارزهای دیجیتال دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند ویژگی‌های بیت‌کوین باعث برتری این واحد پول نسبت به پول‌های دیگر شده است. از ویژگی‌های بیت‌کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

غیرمتمرکز بودن:

غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معناست که تحت نظارت هیچ دولت یا سازمانی نبوده است و برای انجام معاملات نیازی به وجود واسطه یا نفر سوم نیست.

امنیت بالا:

در واقع بیت‌کوین از رمزهای دیجیتالی ساخته شده است و معلادل فیزیکی ندارد. افراد با ارائه رمزها می‌توانند در بازارهای دیجیتال به فعالیت‌های مالی خود بپردازند، امکان تقلب یا انجام معاملات تکراری در بازار ارزهای دیجیتال غیرممکن است به این دلیل که استخراج رمزارزها بسیار سخت و پیچیده است دسترسی به کدهای آن‌ها تقریباً غیرممکن می‌باشد.

آسان بودن روند معامله:

به دلیلی نبودن قوانین سخت و پیچیده نهادهای نظارتی برای انجام معامله، شفافیت کامل بازار و و اطلاعات آن و همچنین عدم مالکیت هیچ دولتی بر روی انجام معاملات، بازار رمزارزها به وسیله بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال باعث شده روند معامله بسیار ساده‌تر از بازار واقعی باشد.

بیشتر بخوانید: نحوه فروش بیت‌کوین

ناشناس بودن هویت:

یکی از ویژگی‌های مهم بیت‌کوین ناشناس بودن افراد در دو طرف معامله است. این ویژگی باعث می‌شود تا پیگیری افراد دو طرف معامله تقریباض غیرممکن شود.

عدم دریافت مالیات:

دولت‌ها نمی‌دانند که چگونه باید با این ارزها برخورد کنند به همین دلیل در حال حاضر هیچ کشوری به طور کامل آن را به رسمیت نشناخته است. همین موضوع باعث شده هیچ دولتی برفعالیت این بازار نظارت نداشته باشد در نتیجه مشمول مالیات نمی‌شود.

حمل و جابه‌جایی آسان:

به دلیل اینکه بیت‌کوین نوعی ارزدیجیتال می‌باشد و وجود فیزیکی ندارد حمل و جابه‌جایی آن بسیار ساده‌تر از پول‌های رایج است.

برگشت‌ناپذیری تراکنش‌ها:

از آنجایی که هویت افراد در معاملات با بیت‌کوین کاملاً ناشناس می‌باشد در نتیجه در صورت ثبت شدن یک تراکنش دیگر امکان بازگشت یا تغییر در آن ممکن نمی‌باشد. پس در هنگام انجام تراکنش بسیار دقت کنید و از صحت و درستی اطلاعات کیف‌پول طرف مقابل مطمئن شوید. زیرا در صورت اشتباه امکان برگشت وجه وجود ندارد.

خرید و فروش بیت کوین

بیت کوین، گزینه‌ای برای افراد ریسک‌پذیر

شبکه غیر متمرکز بیت کوین تحت نظارت هیچ سازمانی نیست و همین امر حاکی از آن است که هر فرد مسئول حفظ امنیت دارایی خویش است. با توجه به این که تراکنش‌ها روی بلاک چین انجام می‌گیرند، بدیهی است که معاملات قابل بازگشت هستند و در صورت بروز اشتباه از سوی فرد، سرمایه او باز نخواهد گشت.
بیت کوین، سیستمی نوین محسوب می‌شود که فرد برای بهره‌مندی از امتیاز‌های آن ملزم به یادگیری مفاهیم اولیه این صنعت است. هر کسی در هر نقطه‌ای از دنیا می‌تواند با دانش کافی از نوسانات قیمتی بیت کوین در راستای یک سرمایه‌گذاری موفق گام بردارد.

بیشتر بخوانید: استخراج بیت‌کوین

امنیت؛ واژه‌ای کلیشه‌ای اما حیاتی

حفظ امنیت در دنیای رمز ارز‌ها، امری ضروری به شمار می‌رود و انتخاب بستری مناسب برای معاملات رمز ارزی، در واقع می‌تواند به دو مسیر کسب سود یا از دست دادن دارایی منتهی شود. روشن است که موفقیت در تجارت دیجیتال، ملزم به حفظ امنیت اصل دارایی و معاملات فرد است. معامله‌گر می‌تواند با انتخاب کیف پولی امن و مطمئن، امنیت سرمایه خود را تضمین کرده و با خیال راحت به معامله و ترید (trade) بپردازد.
با توجه به تحریم‌های اعمال شده از سوی صرافی‌های خارجی، بهترین گزینه برای علاقه‌مندان ایرانی، ثبت نام در سایت‌های مطمئن و ایمن داخلی است که در صورت بروز هر گونه مشکل احتمالی، آن‌ها را در امر نگهداری از دارایی‌هایشان یاری می‌دهند.

بیشتر بخوانید: صرافی‌های بیت‌کوین