نهنگ ارزدیجیتال

اصطلاحات زیادی در دنیای ارزدیجیتال به ویژه بیت‌کوین وجود دارد؛ هر فردی که می‌خواهد وارد بازار ارزهای دیجیتال شود باید با اصطلاحات این بازار آشنا باشد. در این مقاله می‌خواهیم راجب یکی از پرکاربردترین اصطلاحات یعنی نهنگ ارزدیجیتال صحبت کنیم.

نهنگ ارزدیجیتال چیست؟

نهنگ یکی از بزرگ‌ترین موجودات روی کره زمین است همانطور که از نام آن مشخص است؛ صبحت از سرمایه زیاد و در اختیار داشتن منابع عظیم است. افرادی که در حوزه ارزهای دیجیتال و همچنین رمزارزهای فعالیت می‌کنند و سهم زیادی از این بازار متعلق به آنهاست را نهنگ بازار ارزدیجیتال گویند. برای مثال افرادی که بیشترین بیت‌کوین را دارند نهنگ بازار ارزدیجیتال هستند. هرگونه عملی از سمت این افراد می‌تواند بازار ارزدیجیتال را تحت تأثیر قرار دهد.
در ادامه مقاله می‌گوییم که نهنگ‌ها چگونه بازار را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

پامپ قیمت

نهنگ پس از بررسی بازار تصمیم می‌گیرد قیمت ارز خود را افزیش یا کاهش دهد.
افزایش یا پامپ قیمت زمانی که نهنگ ارزدیجیتال تصمیم می‌گیرد قیمت ارزدیجیتال خود را افزایش دهد تمام سرمایه خود را به یک باره با قیمتی بالاتر وارد بازار می‌کند. بازار در این زمان توانایی خرید این حجم از رمز ارز را ندارد به همین دلیل افزایش قیمت ناگهانی ارزهای دیجیتال را داریم. در این زمان بسیاری از افراد و یا حتی تریدرهای با تجربه ممکن است رمز ارز را خریداری کنند در این صورت نهنگ ارز مورد نظر را با قیمتی بالاتر به فروش می‌رساند در اینجا قیمت ارزهای دیجیتال رشد نوسانی می‌کند و به اصطلاح پامپ اتفاق می‌افتد.

دامپ قیمت

در اینجا نهنگ‌ها پس از بررسی بازار با علم اینکه بازار توانایی خرید این حجم از رمزارز را ندارد تصمیم می‌گیرند کل موجودی خود را با قیمتی پایین‌تر به فروش برسانند.
در نتیجه ارزش رمزارزها پس از مدتی کاهش پیدا می‌کند در این زمان نهنگ‌ها اقدام به خرید رمزارز مورد نظر می‌کنند و پس از اینکه به اندازه کافی رمزارز خریداری کردند کل سرمایه خود را از بازار خارج می‌کنند.

بیشتر بخوانید: PUMP AND DUMP CRYPTO

ویژگی‌های نهنگ ارزهای دیجیتال

  1. نهنگ‌ها باید سرمایه زیادی در کیف پول خود داشته باشند.
  2. نهنگ‌ها نباید تمام سرمایه خود را وارد بازار کنند یا از بازار خارج کنند.
  3. نهنگ‌ها نباید قابل شناسایی باشند یا اثری از خود برجای گذارند.
  4. نهنگ‌ها باید افراد با تجربه و حرفه‌ای در بازار ارزهای دیجیتال باشند.
  5. این افراد باید هوشمندانه قیمت‌ها را در بازار جابه‌جا کنند.
  6. نهنگ‌ها باید به کل بازار تسلط کامل داشته باشند و در زمان مناسب با سرمایه کافی وارد بازار شوند.

تأثیر نهنگ ها بر بازار ارزهای دیجیتال

تأثیر نهنگ‌ها بر بازار ارزهای دیجیتال

نهنگ‌ها کاربرانی هستند که دارایی زیادی در کیف پول خود دارند به همین دلیل با زیرکی و هوشیاری می‌توانند قیمت ارزها را در بازار جابه‌جا کنند.

بازار هدف ارزدیجیتال بیت‌کوین

امروزه با توجه به محبوبیت ارزهای دیجیتال نهنگ‌ها فعالیت خود را در این بازار بیشتر کرده‌اند.
نهنگ‌ها علاوه‌بر اینکه روی بازارهای بیت‌کوین و اتریوم فعالیت می‌کنند بر روی بازاهای خرد هم فعالیت می‌کنند.

هدف نهنگ‌های ارزدیجیتال

ارزهای معروف مانند بیت‌کوین و اتریم تنها بازار هدف نهنگ‌ها نیستند. ممکن است شما تأثیر نهنگ‌ها را در بازارهایی مانند بیت‌کوین و یا اتریوم بیشتر احساس کنید؛ اما نهنگ‌ها در ارزهای نوظهور نیز فعالیت می‌کنند تا زمانی که قیمت این گونه ارزهای مانند بیت‌کوین و اتریوم بالا رفت بتوانند سود کلانی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: 25 اصطلاح ارزهای دیجیتال

مزایای نهنگ‌ها در بازار ارزهای دیجیتال

  1. وجود سرمایه‌داران در بازارهای مالی باعث می‌شود این بازار بزرگ‌تر شود؛ از این رو هرچه بازار مالی بزرگ‌تر باشد امنیت بازار نیز بالاتر میرود.
  2. بالا بودن دارایی نهنگ‌ها دارایی بازار را افزایش می‌دهد همین باعث قدرت و توسعه این پلتفرم می‌شود.
  3. حضور سرمایه‌داران آگاه در بازار و استراتژی ترید آن‌ها باعث می‌شود بازار نیاز به سرمایه و استراتژی ترید بیشتری داشته باشد؛ به همین دلیل کار برای نهنگ‌ها نیز سخت‌تر می‌شود.
  4. با بزرگ شدن بازار و ورود سرمایه‌گذاران آگاه تأثیر نهنگ‌ها در بازار کمتر احساس می‌شود.

معایب وجود نهنگ در بازار

نهنگ‌ها با ایجاد آشوب‌ در بازار باعث می‌شوند تازه‌کاران با ضررهای کلانی مواجه شوند.

سخن پایانی

نهنگ‌ها به شدت بر شرایط بازار تأثیرگذار هستند؛ به همین دلیل نباید نهنگ‌ها را دست کم گرفت. اما نهنگ‌ها تنها عامل تأثیرگذار بر قیمت ارزها نیستند؛ عوامل بسیاری هستند که در قیمت ارزها در بازار دخیل‌اند.

بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال