فریز شدن ارز دیجیتال یعنی چه؟

فریز شدن ارز دیجیتال به معنای مسدود شدن یا قفل شدن آن است. این امر ممکن است به دلایل امنیتی، قانونی یا مشکلات فنی اتفاق بیفتد. به عبارت دیگر، افراد نمی‌ توانند از این ارزها استفاده یا آن‌ ها را منتقل کنند تا زمانی که فریز آن‌ ها برطرف نشود.

فریز یک ارز دیجیتال به معنای قفل کردن آن است به طوری که نمی‌ توان آن را منتقل یا معامله کرد. این مورد به دلایل امنیتی، قانونی یا فنی اتفاق می افتد. این اقدام ممکن است توسط صرافی‌ ها یا سازمان‌ های مربوط به ارزهای دیجیتال صورت گیرد  که به منظور جلوگیری از سوء استفاده یا تقلب انجام می شود.

قراردادهای هوشمند در فریز شدن ارز دیجیتال چه نقشی دارند؟

قراردادهای هوشمند یا همان smart contracts در شبکه‌ های بلاک‌ چین مانند اتریوم می‌ توانند نقش مهمی در فریز شدن رمزارزها داشته باشند. این قراردادها به صورت خودکار و بدون نیاز به واسطه‌ گری انسانی اجرا می‌ شوند و می‌ توانند قوانین و شرایطی را برای فریز یا قفل کردن رمزارزها تعیین کنند.

به عنوان مثال، یک قرارداد هوشمند می‌ تواند بر اساس شرایط خاصی که تعیین شده است، رمزارزهای کاربر را به صورت خودکار فریز کند. این شرایط شامل تغییرات قانونی یا امنیتی، تصمیم‌ گیری‌ های داوری یا تغییرات دیگر است که توسط طرف‌ های مختلف تعیین شده‌اند.

به این ترتیب، قراردادهای هوشمند می‌ توانند نقش مهمی در اجرای فرایند فریز یا قفل کردن رمزارزها بازی کنند و به صورت خودکار و شفاف این فرایند را انجام دهند.

فریز شدن ارز دیجیتال

آدرس مدیر چیست و چه نقشی در فریز شدن ارز دیجیتال دارد؟

آدرس مدیر درواقع به معنای یک حساب خاص است که درمورد قراردادهای توکن امتیازات ویژه ای دارد و حتی امکان ایجاد تغییر در آن ها را هم دارد. اگر برای شما هم این سوال پیش آمده که چه کسی این اختیار را دارد که در قراردادهای هوشمند تغییر ایجاد کند و یا آن را اصلاح نماید، باید بگوییم که آدرس مدیر این صلاحیت و توانایی را داراست! آدرس مدیر برای کنترل توکن نقش مرکز کنترل را دارد.

مدیران با در اختیار داشتن این آدرس ها این امکان را دارند که دارایی های دیگران را مسدود کنند، در قوانین توکن تغییر ایجاد کرده و امنیت شبکه را برقرار نمایند. بنابراین می توانند نقش پررنگی در مسدود سازی حساب هایی داشته باشند که قصد خرابکاری دارند. به طور مثال اگر حسابی بخواهد که از باگ های نرم افزاری استفاده و توکن ها را به سمت خود هدایت کند، وارد لیست سیاه شده و این به معنای تعلیق یا مسدودی کامل دارایی های آن آدرس می باشد.

آیا امکان مسدودسازی یا فریز کوین ها وجود دارد؟

احتمالا شما با تفاوت های توکن و کوین آشنایی دارید. اما به طور کلی کوین ها به معنی ارزهای دیجیتالی هستند که بر روی بلاک چین خودشان ایجاد شده اند. اما توکن ها بر روی بلاک چین های دیگر منتشر می شوند. مسئله ای که وجود دارد این است که کوین ها را نمی توان مسدود کرد. مگر در شرایط خاص. مثلا زمانی که در اختیار یک پلتفرم متمرکز مانند صرافی باشد. در این صورت صرافی این امکان را دارد که با دستور مقامات امنیتی و پلیس کوین ها را نیز مسدود یا فریز کند.

فریز شدن ارز دیجیتال توسط پلتفرم‌ های ارزهای دیجیتال

پلتفرم‌ های ارزهای دیجیتال مانند صرافی ها می‌ توانند ارزهای دیجیتال را فریز یا مسدود کنند. این اقدام معمولاً زمانی انجام می‌ شود که فعالیت‌ های مشکوک یا غیر قانونی انجام شود. مانند فعالیت‌ های کلاهبرداری، پول‌ شویی یا نقض قوانین محلی و بین‌ المللی. همچنین، در برخی موارد، پلتفرم‌ های ارزهای دیجیتال ممکن است ارزهای دیجیتال را به دلایل امنیتی یا فنی فریز کنند. در این صورت با توجه به میزان و شدت نقض قوانین یک یا چند اقدام از مراحل زیر انجام می شود:

 1. ارائه گزارش کامل تخلف به پلیس
 2. خواندن کاربر برای توضیحات بیشتر
 3. جلوگیری از انجام معاملات
 4. فریز ارزهای دیجیتال کیف پول کاربر
 5. جلوگیری از ورود او به پلتفرم و حساب کاربری خود

مهم است که کاربران قبل از استفاده از هر پلتفرم ارز دیجیتال، شرایط و قوانین مربوط به فریز یا مسدودسازی ارزهای دیجیتال را به دقت مطالعه کنند تا از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

فریز شدن ارز دیجیتال

فریز شدن ارز دیجیتال توسط بازرسان بخش خصوصی

بازرسان بخش خصوصی نمی‌ توانند به طور مستقیم ارزهای دیجیتال را فریز یا مسدود کنند. زیرا آن‌ ها دسترسی مستقیم به شبکه‌ های بلاک‌ چین و ارزهای دیجیتال را ندارند. با این حال، اگر یک سازمان یا شرکت از بازرسان خصوصی خدمات امنیتی را که ممکن است مشکوک به فعالیت‌ های جنایی یا نقض قوانین باشد، استفاده کند، آن‌ ها ممکن است اقدام به گزارش فعالیت‌ های مشکوک و یا اجرای اقدامات برای مسدودسازی یا محدود کردن دسترسی به ارزهای دیجیتال کنند. اما این اقدامات باید با قوانین و مقررات مربوطه سازگار باشند و توسط مراجع قضایی مورد تأیید قرار گیرند.

در حال حاضر، بسیاری از کشورها دارایی‌ های دیجیتال را به رسمیت شناخته‌اند و قوانین و مقررات مربوط به آن ها را تصویب کرده‌اند. برخی از کشورهایی که دارایی‌ های دیجیتال را به رسمیت شناخته‌اند عبارت اند از:

 • ایالات متحده آمریکا
 • کانادا
 • بریتانیا
 • اتریش
 • استرالیا
 • سوئیس
 • آلمان
 • ژاپن
 • سنگاپور
 • امارات متحده عربی

این کشورها قوانین و مقررات مربوط به دارایی‌ های دیجیتال را تصویب کرده‌اند و از آنها به عنوان دارایی‌ های قابل معامله و قابل شناسایی در حوزه قضایی استفاده می‌ کنند. اما باید توجه داشت که قوانین و مقررات مربوط به دارایی‌ های دیجیتال در هر کشور ممکن است متفاوت باشد و باید به مطالعه دقیق قوانین مربوطه پرداخت.

مسدود شدن ارز دیجیتال توسط بازرسان بخش دولتی

در بسیاری از کشورها، بازرسان بخش دولتی می‌ توانند به دلایل امنیتی، قانونی یا مالی، دسترسی به ارزهای دیجیتال را مسدود کنند. این اقدام ممکن است به منظور جلوگیری از فعالیت‌ های جنایی مانند پولشویی، تروریسم یا کلاهبرداری اینترنتی باشد. همچنین، دولت‌ ها ممکن است از این اقدام برای اجرای تحریم‌ ها یا محدودیت‌ های مالی علیه افراد یا سازمان‌ های خاص نیز استفاده کنند.

در بعضی موارد، دولت‌ ها ممکن است از تکنولوژی‌ های مختلف برای مسدود کردن دسترسی به ارزهای دیجیتال استفاده کنند. اما این باید با قوانین و مقررات مربوطه سازگار باشد و توسط مراجع قضایی مورد تأیید قرار گیرد.

فریز شدن ارز دیجیتال

نتیجه گیری

در هر صورت، اگر شما یا سازمان شما موردی از فریز شدن ارز دیجیتال را تجربه کرده‌اید، بهتر است با یک وکیل متخصص یا مشاور حقوقی تماس گرفته تا در مورد حقوق و تعهدات شما در این زمینه مشورت بگیرید و یا کانال آریامانی را در تلگرام دنبال نمایید.

امتیاز به این مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید