کلاهبرداری ارزهای دیجیتال

آیا در مورد ارزهای رمزپایه مانند بیت‌کوین و اتریوم سردرگم هستید؟ قبل سرمایه‌گذاری روی ارزدیجیتال، بدانید چه‌چیزی آن را از پول‌نقد و سایر روش‌های پرداخت متفاوت می‌کند و چگونه می‌توانید کلاهبرداری‌های ارزدیجیتال را شناسایی کنید یا حساب‌های ارزدیجیتال را که ممکن است به خطر بیفتند شناسایی کنید.

رمزارز چیست؟

کریپتوکارنسی نوعی ارزدیجیتال است که عموما به صورت الکترونیکی وجود دارد. هیچ سکه یا صورت‌حساب فیزیکی وجود ندارد مگر اینکه از سرویسی استفاده کنید که به شما امکان می‌دهد برای یک توکن فیزیکی، ارزدیجیتال را نقد کنید. شما معمولاً بدون استفاده از واسطه‌ای مانند بانک، به صورت آنلاین، با تلفن یا رایانه خود، ارزدیجیتال را با شخصی مبادله می‌کنید. بیت‌کوین و اتر ارزهای رمزنگاری شده معروفی هستند، اما برندهای ارزهای دیجیتال متفاوتی وجود دارند و به طور مداوم موارد جدیدی در حال ایجاد هستند.

مردم چگونه از ارزدیجیتال استفاده می‌کنند؟

مردم از ارزدیجیتال برای پرداخت‌های سریع استفاده می‌کنند تا از کارمزد تراکنش‌هایی که بانک‌های معمولی دریافت می‌کنند اجتناب کنند، یا به این دلیل که ارزدیجیتال را به عنوان یک سرمایه‌گذاری نگه می‌دارند و امیدوارند ارزش آن افزایش یابد.

چگونه ارز رمزنگاری شده را دریافت می‌کنید؟

شما می‌توانید ارزدیجیتال را از طریق یک پلتفرم صرافی آنلاین خریداری کنید. برخی از افراد از طریق فرآیند پیچیده‌ای به نام «ماینینگ» که به تجهیزات کامپیوتری پیشرفته برای حل پازل‌های ریاضی بسیار پیچیده نیاز دارد، ارزدیجیتال به دست می‌آورند.

بیشتر بخوانید: هزینه خرید ارزدیجیتال در صرافی‌ها چقدر است؟

کجا و چگونه ارزدیجیتال را ذخیره می‌کنید؟

ارزهای دیجیتال در یک کیف‌پول دیجیتال ذخیره می‌شوند که می‌تواند به صورت آنلاین، روی رایانه شما یا روی یک هارد دیسک خارجی باشد. اما اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ دهد (پلتفرم مبادلات آنلاین شما از کار بیفتد، ارزدیجیتال را به شخص اشتباهی ارسال کنید، رمز عبور کیف‌پول دیجیتال خود را گم کنید، یا کیف‌پول دیجیتال شما به سرقت رفته یا به خطر بیفتد) احتمالاً متوجه خواهید شد که هیچ‌کس نمی‌تواند برای کمک به بازیابی وجوه خود وارد عمل شود.

و از آنجایی که شما معمولاً ارزهای دیجیتال را مستقیماً بدون واسطه مانند بانک منتقل می‌کنید، در صورت مواجهه با مشکل اغلب کسی وجود ندارد که به آن مراجعه کنید.

کلاه برداری ارزدیجیتال

ارزدیجیتال چه تفاوتی با دلار آمریکا دارد؟

تفاوت‌های مهمی بین ارزدیجیتال و ارزسنتی وجود دارد. حساب‌های ارزهای دیجیتال توسط دولت پشتیبانی نمی‌شوند. حساب‌های ارزهای دیجیتال مانند دلارهای آمریکا که به حساب بانکی سپرده می‌شوند توسط دولت بیمه نمی‌شوند. اگر ارزدیجیتال را با یک شرکت شخص ثالث ذخیره می‌کنید و شرکت از کار افتاده یا هک می‌شود، دولت هیچ تعهدی ندارد که وارد عمل شود و به بازگرداندن پول شما کمک کند. ارزش ارزهای دیجیتال به طور مداوم تغییر می‌کند.

ارزش یک ارزدیجیتال می‌تواند به سرعت تغییر کند، حتی ساعت به ساعت تغییر می‌کند. به عوامل زیادی از جمله عرضه و تقاضا بستگی دارد. سرمایه‌گذاری که امروز هزاران دلار ارزش دارد، ممکن است فردا فقط صدها دلار ارزش داشته باشد. و اگر ارزش کاهش یابد، هیچ تضمینی وجود ندارد که دوباره افزایش یابد.

پرداخت با ارزدیجیتال

اگر به فکر پرداخت با ارزدیجیتال هستید، بدانید که این با پرداخت با کارت اعتباری یا سایر روش‌های پرداخت سنتی متفاوت است. پرداخت‌های ارزهای دیجیتال با حمایت‌های قانونی همراه نیستند. اگر مشکلی پیش بیاید، کارت‌های اعتباری و کارت‌های نقدی از حمایت قانونی برخوردار هستند.

برای مثال، اگر نیاز به مخالفت با خرید دارید، شرکت کارت اعتباری شما فرآیندی دارد که به شما کمک می‌کند پول خود را پس بگیرید. ارزهای دیجیتال معمولاً این کار را نمی‌کنند. پرداخت‌های ارزهای دیجیتال معمولاً برگشت‌پذیر نیستند. هنگامی که با ارزدیجیتال پرداخت می‌کنید، معمولاً تنها در صورتی می‌توانید پول خود را پس بگیرید که شخصی که پرداخت کرده‌اید آن را پس بدهد.

قبل از خرید چیزی با ارزدیجیتال، شهرت فروشنده، محل قرارگیری فروشنده و نحوه تماس با شخص در صورت وجود مشکل را بدانید. این جزئیات را با انجام تحقیقاتی قبل از پرداخت تأیید کنید.
برخی از اطلاعات مربوط به تراکنش‌های شما احتمالاً عمومی خواهد بود. مردم در مورد تراکنش‌های ارزدیجیتال به عنوان ناشناس صحبت می‌کنند. اما حقیقت به این سادگی نیست. برخی از ارزهای دیجیتال جزئیات تراکنش را در یک دفتر کل عمومی به نام "بلاک‌چین" ثبت می‌کنند.

این یک لیست عمومی از هر تراکنش ارزرمزنگاری شده است هر دو طرف پرداخت و دریافت. بسته به ارزدیجیتال، اطلاعات اضافه شده به بلاک‌چین می‌تواند شامل جزئیاتی مانند مبلغ تراکنش و آدرس کیف‌پول فرستنده و گیرنده باشد. آدرس کیف‌پول یک رشته طولانی از اعداد و حروف است که به کیف‌پول دیجیتال شما پیوند داده شده است.

حتی اگر می‌توانید از یک نام جعلی برای ثبت کیف‌پول دیجیتال خود استفاده کنید، این امکان وجود دارد که از اطلاعات تراکنش و کیف‌پول برای شناسایی افراد درگیر در یک تراکنش خاص استفاده کنید. و هنگامی که از فروشنده‌ای خرید می‌کنید که اطلاعات دیگری درباره شما جمع‌آوری می‌کند، مانند آدرس حمل و نقل، می‌توان از آن اطلاعات برای شناسایی شما بعدا استفاده کرد.

چگونه از کلاهبرداری ارزهای دیجیتال جلوگیری کنیم؟

کلاهبرداران همیشه راه‌های جدیدی برای سرقت پول شما با استفاده از ارزدیجیتال پیدا می‌کنند. یکی از نشانه‌های مطمئن کلاهبرداری هر کسی است که می‌گوید باید با ارز‌دیجیتال پرداخت کنید. در واقع، هرکسی که به شما بگوید از طریق حواله سیمی، کارت هدیه یا ارزدیجیتال پرداخت کنید، کلاهبردار است.

 البته، اگر پرداخت کنید، تقریباً هیچ راهی برای پس گرفتن آن پول وجود ندارد. چیزی که کلاهبرداران روی آن حساب می‌کنند. در اینجا برخی از کلاهبرداری‌های ارزدیجیتال وجود دارد که باید مراقب آن‌ها باشید.

بیشتر بخوانید: صرافی‌های بیت‌کوین

کلاهبرداری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار

برخی از شرکت‌ها قول می‌دهند که می‌توانید در مدت کوتاهی پول زیادی به دست آورید و به آزادی مالی دست یابید.
برخی از کلاهبرداران به شما می‌گویند که برای حق استخدام دیگران در یک برنامه به ارز‌دیجیتال پرداخت کنید. آن‌ها می‌گویند که اگر این کار را انجام دهید، پاداش‌های استخدامی را دریافت خواهید کرد که با ارزدیجیتال پرداخت می‌شود. هر چه ارزدیجیتال بیشتری بپردازید، قول می‌دهند پول بیشتری به دست آورید. اما اینها همه وعده‌های دروغین و تضمین‌های دروغین است.
برخی از کلاهبرداران با پیشنهادات ناخواسته از سوی "مدیران سرمایه‌گذاری" فرضی شروع می‌کنند. این کلاهبرداران می‌گویند که اگر ارزدیجیتالی را که خریداری کرده‌اید به آن‌ها بدهید، می‌توانند به رشد پول شما کمک کنند. اما هنگامی که وارد «حساب سرمایه‌گذاری» که آن‌ها باز کرده‌اند، وارد شوید، متوجه می‌شوید که نمی‌توانید پول خود را برداشت کنید مگر اینکه کارمزدی را پرداخت کنید.
برخی از کلاهبرداران پیشنهادهای شغلی ناخواسته را برای کمک به جذب سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال، فروش ارز‌دیجیتال، استخراج ارزدیجیتال یا کمک به تبدیل پول نقد به بیت‌کوین ارسال می‌کنند.
برخی از کلاهبرداران مشاغل کلاهبرداری را در وب سایت‌های شغلی فهرست می‌کنند. آن‌ها به شما قول کار می‌دهند (با هزینه)، اما در نهایت پول یا اطلاعات شخصی شما را می‌گیرند.
به دنبال ادعاهایی مانند این باشید تا به شما کمک کند شرکت‌ها و افرادی را که باید اجتناب کنید را شناسایی کنید:
کلاهبرداران تضمین می‌کنند که شما درآمد کسب خواهید کرد. اگر به شما قول سود بدهند، این یک کلاهبرداری است. حتی اگر تأییدیه یا گواهینامه‌ای برای افراد مشهور وجود داشته باشد. (آن‌ها به راحتی جعل می‌شوند.)
کلاهبرداران وعده پرداخت‌های بزرگ با بازده تضمین شده را می‌دهند. هیچ‌کس نمی‌تواند بازده معینی را تضمین کند، مثلاً دو برابر پول شما در مدت کوتاهی بسیار کمتر.
کلاهبرداران وعده پول رایگان می‌دهند. آن‌ها آن را به صورت نقدی یا ارز‌دیجیتال قول می‌دهند، اما وعده‌های پول رایگان همیشه جعلی هستند.
کلاهبرداران بدون جزئیات یا توضیح ادعاهای بزرگی را مطرح می‌کنند. افراد باهوش تجارت می‌خواهند بدانند سرمایه‌گذاری آن‌ها چگونه کار می‌کند و پول آن‌ها به کجا می‌رود. و مشاوران سرمایه‌گذاری خوب می‌خواهند این اطلاعات را به اشتراک بگذارند.
قبل از سرمایه‌گذاری، در مورد نام شرکت و نام ارزدیجیتال به‌علاوه کلماتی مانند «بررسی»، «کلاهبرداری» یا «شکایت» به صورت آنلاین تحقیق کنید. ببیند دیگران چه می‌گویند. و درباره سایر کلاهبرداری‌های رایج سرمایه‌گذاری بیشتر بخوانید.

کلاه برداری شبکه های اجتماعی

ایمیل‌های باج‌گیری

کلاهبرداران اغلب ایمیل‌هایی ارسال می‌کنند که می‌گویند عکس‌ها، ویدیوها یا اطلاعات شخصی شما را شرم‌آور یا در معرض خطر قرار می‌دهند. سپس تهدید می‌کنند که آن را عمومی می‌کنند مگر اینکه به آن‌ها از طریق ارزدیجیتال پرداخت کنید. انجامش نده این باج خواهی و تلاش مجرمانه برای اخاذی است. بلافاصله آن را گزارش دهید.

کلاهبرداری در شبکه‌های اجتماعی

اگر توییت، متن، ایمیل یا پیامی در رسانه‌های اجتماعی دریافت کنید که به شما می‌گوید ارزدیجیتال بفرستید، این یک کلاهبرداری است. این درست است حتی اگر پیام از طرف شخصی که می‌شناسید، یا توسط فرد مشهوری که دنبال می‌کنید پست شده باشد. حساب‌های شبکه‌های اجتماعی آن‌ها ممکن است هک شده باشد.