بیت کوین کش چیست؟

اگر در حوزه ارزهای دیجیتال تازه وارد هستید، احتمالاً برای اولین بار در مورد بیت‌کوین (BTC) شنیده‌اید پس بیت‌کوین‌کش چیست؟

در حالی که بسیار شبیه بیت‌کوین به نظر می‌رسد و حتی دارای آرم و طرح رنگی مشابه است، BCH در واقع یک ارزدیجیتال کاملاً مجزا است.

تفاوت‌های عمده بین این دو ارزدیجیتال بسیار زیاد است. بطور خلاصه؛ BTC ارزدیجیتال اصلی است که توسط ساتوشی ناکوموتو طراحی شده است و BCH یک شاخه است که در جولای 2017 به وجود آمد.

فلسفه‌های طراحی مختلف و کلی سیاست‌ها، که عمدتاً حول موضوع مقیاس‌پذیری بیت‌کوین برای امکان استفاده گسترده‌تر و کم‌هزینه متمرکز شده‌اند، منجر به شکاف BCH شد.

این مسائل همچنان وجود دارد هر دو طرف به یکدیگر کمک می‌کنند تا از مشکلات بالقوه جدی جلوگیری کنند.

تاریخچه بیت‌کوین‌کش چیست؟

بحث مقیاس‌گذاری بیت‌کوین سال‌ها یک موضوع بحث‌برانگیز در جامعه بیت‌کوین بود. پیشینه این است که در روزهای اولیه این سکه، محدودیت اندازه بلوک 1 مگابایت معرفی شد تا از مسدودکردن هرزنامه‌ها در بلاک‌چین و نفع آن به اندازه‌ای نامناسب جلوگیری شود.

زمانی که شبکه نسبتاً جوان بود، فعالیت تراکنش‌های منظم کافی برای رسیدن به آن حد وجود نداشت و بنابراین همه‌چیز به آرامی اجرا می‌شد.

تراکنش‌ها به سرعت با کارمزدهای کم یا حتی صفر تأیید شدند. برخی از مدل‌های کسب‌وکار حتی براساس این انتظار ساخته شدند که آن سناریو به طور نامحدود ادامه یابد.

با این حال، هنگامی که فضای بلوک به یک منبع محدود تبدیل شد، رقابت برای گنجاندن تراکنش در بلوک بعدی به طور طبیعی شروع به افزایش هزینه‌های استخراج کرد.

همانطور که بیت‌کوین به سرعت محبوبیت پیدا کرد، فعالیت تراکنش‌ها شروع به رسیدن به محدودیت‌های اندازه بلوک کرد.

این منجر به ازدحام شبکه شد و بسیاری از تراکنش‌ها به کندی تأیید می‌شوند مگر اینکه هزینه‌های بالایی پرداخت شود. در نتیجه برخی از کسب‌وکارها سقوط کردند و برخی از بیت‌کوین‌ها ناامید شدند.

بدیهی بود که روش‌های مقیاس‌بندی جدیدی برای سکه مورد نیاز است تا تعداد کاربران رو به رشدی را در خود جای دهد و در عین حال سطوح کارمزد مقرون به صرفه را حفظ کند.

اقلیتی از توسعه‌دهندگان صنعت، و کاربران در اطراف علت افزایش اندازه بلوک متحد شدند. به سادگی با افزایش اندازه بلوک هزینه‌های بالا حل می‌شود. با این حال، اکثریت با این رویکرد به دلایل مختلف مخالفت کردند:

  •  انجام این کار مستلزم یک هارد فورک شبکه بیت‌کوین است که به طور دائم آن را بین نرم‌افزار جدید حاوی افزایش بلوک و نسخه‌های قدیمی بدون تغییر کد تقسیم می‌کند.
  •  بلوک‌های بزرگتر به پهنای‌باند بیشتری برای ذخیره و انتشار موفقیت‌آمیز در سراسر شبکه نیاز دارند. این باعث می‌شود گره‌های کم‌هزینه حذف شوند و تمرکززدایی کاهش یابد.
  •  این یک سابقه خطرناک را ایجاد می‌کند که به موجب آن ماینرها (که عمدتاً از افزایش اندازه بلوک پشتیبانی می‌کنند) می‌توانند اجماع عمومی را برای تصمیم‌گیری در مورد تغییرات کد نادیده بگیرند.

برخی از بیت‌کوین‌‌داران سابق، که بهترین نمونه توسط توسعه‌دهنده اصلی سابق، گاوین‌آندرسن، و بازیگر قدیمی صنعت، راجرور، در حمایت از بلوک‌های بزرگ‌تر بودند.

با حمایت Bitmain که در آن زمان شرکت غالب استخراج بیت‌کوین و تولید ASIC بود، مسدود کننده‌های بزرگ در نهایت از بیت‌کوین جدا شدند و به این ترتیب بیت‌کوین‌کش تأسیس شد.

کریگ رایت، که به خاطر معرفی خود به عنوان ساتوشی ناکوموتو مشهور است، قبل از اینکه از BCH جدا شود تا پروژه جداگانه‌ای به نام Bitcoin SV (BSV) ایجاد کند، در BCH شرکت داشت.

علیرغم فعالیت بسیار اندک تراکنشی BSV، در حال حاضر استراتژی بلاک‌های بزرگتر را دنبال می‌کند.

امروزه BCH به خودی خود یک ارزدیجیتال اصلی است که توسعه‌دهندگان، پروژه‌ها و حامیان اختصاصی خود را دارد.

 

بیت کوین کش

مقایسه بیت‌کوین کش با بیت‌کوین

بلوک تفاوت

بیت‌کوین کش در حال حاضر دارای 32 مگ بلاک در مقایسه با حد موثر 4 مگ بیت‌کوین است. به طور طبیعی، این بدان معنی است که BCH می‌تواند بار تراکنش‌های بسیار سنگین‌تری را روی بلاک‌چین خود تحمل کند.

با این حال، این ممکن است بحث برانگیز باشد زیرا در حال حاضر تراکنش‌های بسیار کمتری نسبت به سلف محبوب‌تر خود دارد.

ویتالیک بوترین، مخترع اتریوم، اخیراً پیشنهاد بارگذاری بخشی از بار شبکه اتریوم به بیت‌کوین کش را ارائه کرده است، پیشنهاد جالبی که می‌تواند از فضای بلاک گسترده و ارزان شبکه دوم استفاده کند.

تفاوت پردازش تراکنش

برای برجسته کردن تفاوت‌ها در حجم تراکنش‌ها، در 24 ساعت، BTC به‌طور میانگین 2349 تراکنش در هر بلوک را در مقایسه با 389 تراکنش BCH تأیید کرده است. در کل BTC در مقابل BCH52176 ، 311654 تراکنش را پردازش کرده است.

همچنین باید گفت که بیت‌کوین حجم ناشناخته‌ای از تراکنش‌های تقریباً بدون کارمزد را از طریق شبکه لایتنینگ خود پردازش می‌کند، که تراکنش‌ها را به روشی نظیربه‌نظیر پردازش می‌کند که نمی‌توان به‌دقت ثبت کرد.

تفاوت کارمزد تراکنش

بر اساس میانگین تراکنش‌های تأیید شده بالا، بیت‌کوین 3.37 دلار به ازای هر کیلوبایت فضای بلوک (که میانگین تراکنش حدود 160 تا 220 کیلوبایت است) هزینه می‌کند، در حالی که BCH فقط 1 سنت در هر کیلوبایت دریافت می‌کند.

اگر بلاک‌های BCH با تراکنش‌های بیشتری پر شوند، کارمزدها احتمالاً افزایش می‌یابد، اما نمی‌توان انکار کرد که در حال حاضر بسیار کم هزینه هستند.

تفاوت صدور

در زمان نگارش این مقاله، 17.9 میلیون BCH در گردش بود اما تنها 17.83 میلیون BTC در گردش است. این اختلاف نتیجه الگوریتم دشواری اضطراری (EDA) است که توسط BCH در روزهای اولیه پس از راه‌اندازی به کار گرفته شد.

EDA با هدف محافظت از آن در برابر حملات ماینینگ یا غفلت، توسط ماینرها بازی کرد تا BCH را با سرعتی سریعتر از آنچه در نظر گرفته شده بود جمع آوری کند.

تفاوت قیمت‌ها

در حال حاضر، قیمت بیت‌کوین‌کش حدود 300 دلار است که در حدود 3 درصد بیت‌کوین قرار دارد. بالاترین BCH نسبت به BTC تقریباً 25٪ از قیمت آن در ژانویه 2018 بوده است.

در آن زمان، صحبت‌های زیادی در مورد "تغییر" بیت‌کوین توسط BCH و در نظر گرفتن تاج و تخت کریپتو وجود داشت و در نتیجه بسیاری از مردم به این سمت رسیدند.

انگیزه خرید سکه کمترین نسبت BCH به BTC حدود 2.5 درصد بود که در دسامبر 2018 ثبت شد.

تفاوت نرخ هش

با توجه به سایت Crypto 51، BTC در حال حاضر دارای 59286 پتاهاش در ثانیه قدرت هش است که به استخراج آن اختصاص داده شده است، در حالی که BCH دارای 1784 PH/s است.

برای مقاصد امنیتی، این بدان معناست که برای حمله مشابه به BCH حدود 700000 دلار در ساعت هزینه خواهد داشت تا 51% حمله به BTC در مقابل 21000 دلار برای حمله مشابه به BCH.

این مهم است، زیرا هر دو سکه توسط سخت‌افزار یکسان استخراج می‌شوند.

بنابراین ماینرها ممکن است به راحتی قدرت هش خود را بین دو زنجیره براساس سودآوری یا عوامل دیگر تغییر دهند.

شباهت‌ها

بیت‌کوین‌کش از بسیاری از پایگاه‌های کد قبلی خود استفاده می‌کند، به استثنای SegWit، که راه‌حل فنی بیت‌کوین برای مقیاس‌بندی (در ارتباط با شبکه لایتنینگ مرتبط و دیگر ارتقاء‌های آتی) بود.

BCH اشتراکات زیادی با BTC دارد، از جمله الگوریتم استخراج آن (SHA256)، زمان بلاک (10 دقیقه)، و سابقه تراکنش قبل از فورک (به این معنی که هرکسی که بیت‌کوین را قبل از تاریخ فورک نگه داشته است، مقدار معادل BCH دریافت کرده است).

قیمت BCH

از نظر رتبه‌بندی ارزش بازار، بیت‌کوین‌کش با ارزش 5.2 میلیارد دلار در حال حاضر با ارزش 5.6 میلیارد دلاری لایت‌کوین برای جایگاه چهارم رقابت می‌کند. اگرچه در یک نقطه، قیمت BCH برای مدت کوتاهی آنقدر بالا رفت که اتریوم را به مقام دوم تغییر داد.