کیف‌پول بیت‌کوین چیست؟

کیف‌پول بیت‌کوین نوعی کیف‌پول دیجیتال است که برای ارسال و دریافت بیت‌کوین استفاده می‌شود. این مشابه یک کیف‌پول فیزیکی است. با این حال، کیف‌پول به جای ذخیره ارزفیزیکی، اطلاعات رمزنگاری مورد استفاده برای دسترسی به آدرس‌های بیت‌کوین و ارسال تراکنش‌ها را ذخیره می‌کند. برخی از کیف‌پول‌های بیت‌کوین را می‌توان برای سایر ارزهای دیجیتال نیز استفاده کرد.

بیشتر بخوانید: سپتامبرهای پر از رکود بیت کوین

نکات کلیدی:

  • کیف‌پول بیت‌کوین وسیله یا برنامه‌ای برای نگهداری و ارسال بیت‌کوین است.
  • کیف‌پول بیت‌کوین حاوی کلیدهای خصوصی مورد نیاز برای امضای تراکنش‌های بیت‌کوین است. هر کسی که کلید خصوصی را بداند می‌تواند سکه‌های مرتبط با آن آدرس را کنترل کند.
  • امن‌ترین کیف‌پول بیت‌کوین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری هستند. کیف‌پول‌های وب کمترین امنیت را دارند.
  • برخی از کیف‌پول‌های بیت‌کوین را می‌توان برای چندین ارزدیجیتال استفاده کرد.

درک کیف‌پول بیت‌کوین

کیف‌پول بیت‌کوین دستگاه یا برنامه‌ای است که می‌تواند با بلاک‌چین بیت‌کوین تعامل داشته باشد. اگرچه تصور این که این کیف‌پول‌ها بیت‌کوین را «ذخیره می‌کنند» معمول است، اما کیف‌پول بیت‌کوین در واقع نشان‌دهنده کنترل رمزنگاری یک آدرس بلاک‌چین است.

هر کیف‌پول بیت‌کوین حاوی مجموعه‌ای از اعداد مخفی یا کلیدهای خصوصی است که مربوط به دفترچه آدرس بلاک‌چین کاربر است. این کلیدها برای امضای تراکنش‌های بیت‌کوین استفاده می‌شوند و به طور موثر کنترل بیت‌کوین‌های موجود در آن آدرس را به کاربر می‌دهند.

اگر مهاجم بتواند کلیدهای خصوصی کیف‌پول را بدزدد، می‌تواند بیت‌کوین‌های موجود در آن آدرس را به کیف‌پول خود منتقل کند. انواع اصلی کیف‌پول دسکتاپ، کیف‌پول موبایل، کیف‌پول تحت وب و کیف‌پول سخت‌افزاری هستند.

 

کیف پول بیت کوین

کیف‌پول دسکتاپ

کیف‌پول‌های رومیزی بر روی رایانه رومیزی یا لپ‌تاپ نصب می‌شوند و کنترل کامل کیف‌پول را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

برخی از کیف‌پول‌های دسکتاپ دارای عملکردهای اضافی مانند نرم‌افزار گره یا ادغام تبادل هستند. با این حال، کیف‌پول‌های دسکتاپ به دلیل در معرض خطر افتادن رایانه، نسبتاً ناامن در نظر گرفته می‌شوند.

برخی از کیف‌پول‌های دسکتاپ معروف بیت‌کوین Core، Armory، Hive OS X و Electrum هستند.

بیشتر بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

کیف پول موبایل

کیف‌پول موبایل همان عملکرد کیف‌پول دسکتاپ را انجام می‌دهد، اما در تلفن هوشمند یا دستگاه تلفن همراه دیگر.

بسیاری از کیف‌پول‌های تلفن همراه می‌توانند پرداخت‌های سریع را در فروشگاه‌های فیزیکی از طریق ارتباطات میدانی نزدیک (NFC) یا با اسکن یک کد QR تسهیل کنند.

کیف‌پول‌های موبایل معمولا با iOS یا اندروید سازگار هستند. Bitcoin Wallet، Hive Android و Mycelium Bitcoin Wallet نمونه‌هایی از کیف‌پول‌های موبایل هستند.

موارد زیادی از بدافزارهای پنهان شده به عنوان کیف‌پول بیت‌کوین وجود داشته است، بنابراین توصیه می‌شود قبل از اینکه تصمیم بگیرید از کدام یک استفاده کنید، به دقت تحقیق کنید.

کیف‌پول‌های وب

کیف‌پول وب یک سرویس آنلاین است که می‌تواند ارزهای دیجیتال را از طرف شما ارسال و ذخیره کند.

مزیت اصلی کیف‌پول‌های تحت وب این است که به راحتی می‌توان به آن‌ها از هر کجا و از هر دستگاهی دسترسی داشت، به سادگی چک کردن ایمیل شما. با این حال، امنیت یک نگرانی اصلی است.

علاوه بر خطرات بدافزار و فیشینگ برای سرقت رمز عبور کاربران، خطر قابل توجهی نیز وجود دارد.

بسیاری از کاربران بیت‌کوین وارد یک سرویس شخص ثالث شده‌اند تا متوجه شوند که بیت‌کوین آن‌ها ناپدید شده است. برخی از محبوب‌ترین خدمات Coinbase، Blockchain و Gemini هستند.

کیف‌پول سخت‌افزاری

کیف‌پول‌های سخت‌افزاری تا حد زیادی امن‌ترین نوع کیف‌پول بیت‌کوین هستند، زیرا کلیدهای خصوصی را روی یک دستگاه فیزیکی که نمی‌تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد، ذخیره می‌کند.

این دستگاه‌ها شبیه درایو USB هستند. هنگامی که کاربر می‌خواهد تراکنش بیت‌کوین را روی رایانه خود انجام دهد، کیف‌پول سخت‌افزاری را وصل می‌کند، که می‌تواند تراکنش‌ها را بدون به خطر انداختن کلیدهای خصوصی کاربر امضا کند.

کیف‌پول‌های سخت‌افزاری عملاً در برابر حملات ویروس مصون هستند و سرقت‌های موفقیت‌آمیز نادر بوده است. این دستگاه‌ها اغلب بین 100 تا 200 دلار قیمت دارند. Ledger و Trezor هر دو تولیدکنندگان معروف کیف‌پول سخت‌افزاری هستند.

بیشتر بخوانید: خطرهای رمز ارزها

ملاحظات ویژه برای امنیت کیف‌پول

ایمنی کیف‌پول ضروری است، زیرا ارزهای دیجیتال اهداف با ارزشی برای هکرها هستند.

برخی از اقدامات حفاظتی عبارتند از رمزگذاری کیف‌پول با رمز عبور قوی، استفاده از احراز‌هویت دو مرحله‌ای برای مبادلات و ذخیره مقادیر زیاد در یک دستگاه آفلاین.

اکثر کیف‌پول‌های مدرن از یک دانه یادگاری دوازده کلمه‌ای تولید می‌شوند که در صورت گم‌شدن یا آسیب‌دیدن کیف‌پول می‌توان از آن برای بازیابی کیف‌پول استفاده کرد.

این کلمات باید با دقت در مکانی امن ذخیره شوند، زیرا هرکسی که آن‌ها را پیدا کند می‌تواند ارزدیجیتال شما را بدزدد.