آیا بیت کوین برای ذخیره ارزش مناسب است؟

آیا بیت کوین برای ذخیره ارزش مناسب است

از نظر اکثریت مردم طلا و نقره را جزء دارایی هاییست که نگهداری آن ها مطمئن و سودآور است. طلا بهترین گزینه برای ذخیره ارز از ابتدای تاریخ بوده و هنوز هم جزء اولین انتخاب های سرمایه گذاران است. طلا معمولا مقاومت خوبی در برابر نوسانات بازار دارد. اما در چند سال گذشته با بالا رفتن قیمت بیت کوین، کارشناسان بر این عقیده اند که ارز دیجیتال بیت کوین می تواند به ذخیره ارزش تبدیل شود. در این مقاله به بررسی اینکه آیا بیت کوین برای ذخیره ارزش مناسب است یا خیر می پردازیم.

تعریف ذخیره ارزش

ذخیره ارزش یا Store of value به دارایی هایی گفته می شود که ارزش خود را در طول زمان حفظ خواهند کرد. عمر مفید طلا، نقره و یا سایر فلزات گران بها به صورت نامحدود عمر می کنند. به همین دلیل برای حفظ ارزش بهترین گزینه ها بوده و هستند. این نوع از دارایی های نه تنها ارزش خودشان را در طول زمان از دست نمی دهند، بلکه با گذر زمان قیمتشان افزایش می یابد.

آیا بیت کوین برای ذخیره ارزش مناسب است

ذخیره ارزش چه ویژگی هایی دارد؟

  • ماندگاری : ماندگاری مهم ترین اصل دارایی های با ویژگی ذخیره ارزش است. کالاهای زیادی می توانیم پیدا کنیم که ارزش بالایی دارند، اما امکان نگهداری آن ها برای مدت طولانی وجود ندارد. مثلا مواد غذایی مثل زعفران یا خاویار، بسیار ارزشمندند. اما تنها برای مدت کوتاهی و آن هم در شرایط ویژه می توانیم نگهشان داریم. در صورتی که طلا به شرایط خاصی از نگهداری احتیاج ندارد و عمر نامحدودش به ما اجازه حفظ آن را تا سالیان سال می دهد.
  • کمیاب بودن : تنها ارزشمند بودن و ماندگاری بالا رمز یک دارایی قابل ذخیره نیست. ما باید به دنبال ذخیره ارزشمندی باشیم که منابع آن محدود است. زیرا همین محدود بودن باعث بالا رفتن قیمت آن در گذر زمان می شود.
  • تولید سخت : یک دارایی خوب با قابلیت ذخیره ارزش نباید پروسه تولید آسانی داشته باشد. همان طور که هیچ کارخانه تولید طلایی وجود ندارد. چرا که تولید آسان و بی رویه ارزش هر کالایی را پایین می آورد.

بیشتر بخوانید : نحوه خرید ووچر پرفکت مانی

بیت کوین یک ارز است یا یک ذخیره ارزش؟

در سال های گذشته ارزهای دیجیتال توانسته اند جای خود را در بازارهای مالی باز کنند. بسیاری از سرمایه گذاران و اقتصاددانان جایگاه ویژه ای برای آن ها قائل اند. بیشترین جذب سرمایه را در میان ارزهای دیجیتال بیت کوین داشته است و ماینینگ بیت کوین نیز تبدیل به یک راه کسب درآمد بدل شده است.

حال این سوال پیش می آید که آیا بیت کوین می تواند مناسب ذخیره ارزش باشد؟ اولین دلیلی که تحلیل گران در جهت رد این نظر می دهند این است که بیت کوین نوسانات زیادی را در عمر کوتاه خود تجربه کرده است. البته ارزش کنونی آن بسیار بالاست اما در موارد زیادی هم شاهد سقوط آن بوده ایم.

به علاوه عمر کوتاه و تازگی بیت کوین بسیاری از افراد را برای اینکه از آن برای حفظ ارزش استفاده کنند، دچار شک کرده است.

سومین علت برای رد بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش این است که فناوری مورد استفاده بیت کوین قدیمی است. با اینکه ظهور ارزهای دیجیتال به بیت کوین آغاز شد اما نسبت به ارزهای دیجیتال جدیدتر نواقص بیشتری دارد. به همین علت ممکن است در سال های آینده بیت کوین ارزش و جایگاه خود را در دنیای کریپتو کارنسی از دست بدهد.

آیا بیت کوین برای ذخیره ارزش مناسب است

بیت کوین به عنوان ذخیره ارزش چه مزایایی دارد؟

  1. کمیاب بودن بیت کوین : تعداد کل بیت کوین هایی که وجود دارد 21 میلیون است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که این محدودیت موجب کمیاب شدن آن بشود. کد گذاری این ارز دیجیتال قوانین سختی دارد و امکان تولید بیشتر آن وجود ندارد. به همین علت است که بسیاری از افراد امکان خرید یک بیت کوین کامل را هم ندارند.
  2. تولید دشوار بیت کوین : تولید یا ماینینگ بیت کوین نیاز به استخراج کننده هایی دارد که بتوانند با توان محاسباتی خود معماهی رمزنگاری شده را حل کنند. اگر ماینری بتواند معما را حل کند پاداش دریافت می کند که این پاداش همان بیت کوین است. این کار نیاز به انرژی و هزینه زیادی دارد که بی شباهت به استخراج طلا نیست.
  3. قابل حمل بودن بیت کوین : دارایی های ذخیره کننده ارزش باید قابلیت حمل داشته باشند. چرا که تنها در این صورت می توان آن ها را با کالا یا خدمات مبادله کرد. قابل حمل بودن بیت کوین حتی از طلا نیز بیشتر است. زیرا یک کیف پول با دارایی میلیون ها دلار بیت کوین در یک کیف پول سخت افزاری کوچک نگه داری می شود. اما برای نگهداری مقدار زیادی طلا نیاز به فضای زیادی هم داریم ضمن آن که نمی توان حجم زیادی از آن را حمل کنیم.
  4. تقسیم پذیر بودن بیت کوین : بیت کوین را می توان بدون تغییر در ارزشش به واحدهای کوچک تر به نام ساتوشی تقسیم کرد.

سخن نهایی

از این مقاله می توانیم نتیجه بگیریم که خرید فلزات با ارزش مثل طلا و همچنین ارز دیجیتال برتری بیشتری نسبت به ارز فیات برای ذخیره ارزش دارند. نظر کارشناسی در این مورد این است که با گذشت زمان و رفتن به سوی آینده کم کم طلا هم جای خود را به ارزهای دیجیتال می دهد و ثروت طلای ذخیره شده تبدیل به بیت کوین خواهد شد.

امتیاز به این مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید