پشتوانه ارزهای دیجیتال

 

پشتوانه ارزهای دیجیتال چیست؟

براساس یک پیش فرض قدیمی هر اسکناس نماینده مقدار مشخصی از طلا یا فلزات گران‌بها به حساب می‌آید که در خزانه موجود است، به همین دلیل در مواجهه با دنیای ارزهای دیجیتال، سوالاتی در رابطه با پشتوانه ارزهای دیجیتال مطرح می‌شود.

ما در این مقاله سعی داریم به این سوالات پاسخ دهیم با ما همراه باشید. احتمالا این ادعا به راحتی قابل اثبات باشد که اگر از اکثر مردم راجع به ارزهای دیجیتال سوال شود در جواب فقط خواهند گفت: بیت کوین؟و دیگر تمام.

میگویید نه؟ امتحان کنید…

امروزه با وجود اینکه قریب به 8000 ارز دیجیتال مختلف وجود دارد اما اکثریت ، ارز دیجیتال را فقط بیت کوین می دانند باید بگوییم که هر بیت کوینی ارز دیجیتال است اما هر ارز دیجیتالی بیت کوین نیست.

همه‌ی ارز های دیجیتال براساس یک بستر و زیربنای مشخص در حال فعالیت هستند ، تکنولوژی بلاک چین نقش این زیربنا را ایفا می کند.

بلاک چین ساختاری زنجیروار از بلاک هاست که به افراد اکه امکان ذخیره سازی امن اطلاعات را فراهم می آورد بدون آنکه امکان ایجاد تغییر در محتوای ثبت شده آن وجود داشته باشد.

یکی از ویژگی های خارق العاده بلاک چین غیرمتمرکز بودن آن است این یعنی هیچ فرد یا سازمان دولتی در کنترل آن نقش ندارد و تراکنش ها توسط تک تک کاربران بصورت آنلاین تایید و اعتبار دهی می شود

بله درست متوجه شدید این گرایش به ارزهای دیجیتال که روز به روز پررنگ تر هم می شود دلیل امنیت شبکه است یک امنیت جمعی که همه کاربران به سهم خود در ایجاد و حفظ آن نقش دارند.

بیت کوین به عنوان پیشتاز ارز های دیجیتال با جذب حدود 670 میلیارد دلار سرمایه در گردش تا بحال صاحبان بیش از صد میلیون کیف پول مجازی را به سمت خود سوق داده‌است.

براساس یک سری برآورد ها حدود 11% جمعیت ایالات متحده تا بحال حداقل یکبار در جریان معاملات خود یا بیت کوین دریافت کرده اند یا با بیت کوین پرداخت انجام داده‌اند.

این ابراز تمایل به ارز‌های دیجیتال در گوشه گوشه‌ی دنیا قابل رویت است ، بعضی از محققان با پافشاری، ارزهای دیجیتال را تنها پول ارزشمند آینده بشریت می‌دانند.

تاریخچه پول

هشت هزارسال پیش بشر بنا به نیاز،علاقه یا کنجکاوی به بعضی از اشیاء پیرامون خود توجه خاص نشان داد و برای ساخت یا پرداخت و حتی کشف آنها زمان صرف کرد این شد که به طور ناخواسته و بدون قراری از پیش تعیین شده به مرور زمان به طیف تقریبا وسیعی از اشیا اعتبار بخشید.

از جمجمه درگذشتگان و فامیل های وابسته بگیر تا قسمت هایی از جانوران که خوردنش ممکن نبود و به شکل نه چندان کمیابی درون هر غاری پیدا می‌شد

کمی جلوتر سلاح ها ارزشمند تلقی شدند ، کم کم سنگ های کمیاب یا حتی صدف های دریایی و بعدها فلزات مورد توجه قرار گرفتند چرا که بدست آوردنشان به راحتی اشیاء قبل نبود و هرکسی نمیتوانست آنهارا داشته‌باشد.

بشر تا همین 2500 سال پیش در ازای کالا چیزی جز کالا برای ارائه و مبادله نداشت تا اینکه برای اولین بار توسط امپراتوری لیدی با ترکیب طلا و نقره به روشی نزدیک به امروز سکه ضرب شد که به آن اصطلاحا الکتروم می‌گویند.

این اتفاق باعث رشد و شکوفایی اقتصاد در مناطق تحت سیطره امپراتوری لیدی شد و برای حکومت هم بسیار سود آور بود بطوری‌که آخرین پادشاه لیدی یعنی کورسوس آنقدر ثروتمند شد که تا همین امروز در اروپای شرقی وقتی می‌خواهند بگویند فلان شخص خیلی ثروتمند است از این ضرب المثل استفاده میکنند : “as rich as coresus”

با رونق گرفتن داد و ستد و گسترش ارتباطات بین جوامع مشکلاتی بر سر راه بازرگانان و تجار پدیدار شد از طرفی حمل فلزات گران‌بها و مسکوکات در حجم بالا دشوار بود از طرف دیگر حتی در صورت امکان جا به‌جایی بحث امنیت راه‌ها و احتمال راهزنی مطرح بود این مسائل منجر به یک نوآوری شد.

براساس توافق بین بازرگانان، مراکزی در شهر های بزرگ ایجاد شد تا ضمن حفظ دارایی های گران‌بهای آنان برگه‌های بخصوصی به نمایندگی از آن میزان دارایی صادر کنند.

رواج این برگه ها که شبیه به کاغذ حواله امروزی بودند سرعت و رونق تجارت را در پی داشت به این صورت که یک تاجر در ازای خرید کالای مدنظر خود بجای سکه یا کالایی دیگر برگه‌ای تایید شده توسط مراکز مورد تایید تاجران را تحویل فروشنده می‌داد و شخص فروشنده به پشتوانه آن برگه اطمینان حاصل می‌کرد که به اندازه ارزشی که برگه تصدیق می‌کند در آن مرکز طلا یا سایر فلزات گرانبها وجود دارد.

این پدیده ی اجتماعی زمینه ی انتشار و رواج ارزهای مختلف و شکل گیری سیستم بانکی به شکل امروزی شد.

در سال 1875 مفهوم پول نماینده توسط ویلیام استنلی جونز مطرح شد بر اساس این مفهوم انتشار اسکناس های بانکی به طور گسترده صورت گرفت. طبق این مفهوم هر اسکناس مقدار مشخصی از طلا که در خزانه وجود داشت را نمایندگی می‌کرد. به طور کلی در طول تاریخ تا به امروز اشیاء قیمتی ابزاری برای ذخیره ارزش، تبدیل ارزش و همچنین وسیله‌ای برای تعیین ارزش به حساب آمده‌اند . از جالب ترین اتفاقات چند قرن اخیر میتوان به بحران گل لاله در هلند اشاره کرد.

قرن هفدهم را دوران طلایی هلند می نامند اما با اوج گرفتن بحران مذکور هر شاخه گل لاله معادل 10 تا 30 سال حقوق یک متخصص ارزش پیدا کرد چیزی حدود یک تا سه میلیون دلار!!

شاید در نگاه اول مسخره بنظر برسد حتی درنگاه دوم هم همچنان مسخره بنظر برسد، اما این بحران به قدری باعث فشاربه طبقات مختلف در هلند شد که هر هلندی اگر تا چند سال بعد از این بحران با شنیدن اسم گل لاله جیغ میکشید حق داشت!

آیا ارزهای دیجیتال پشتوانه دارد؟

اگر مقصود از پشتوانه مقدار طلا یا فلز گرانبهایی ست که در خزانه نگهداری شود باید بگوییم خیر ارزهای دیجیتال از چنین پشتوانه ای برخوردار نیستند دقیقا مانند دلار در پنجاه سال اخیر البته تحلیل هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ایالات متحده خیلی پیش تر از اعلامیه نیکسون از مقررات برتون وودز تخطی کرده و معادله ی 35 دلار به ازای هر اونس طلا را زودتر از آن موعدی که اعلام کرده است

زیر پا گذاشته با مبنا قرار دادن این تحلیل باید به عددی بیش از پنجاه سال فکر کرد، و اما این دلار است که همچنان بدون پشتوانه در معنای کلاسیک در قید حیات است و دلیل اصلی این پابرجایی چیزی جز اعتماد و اقبال عمومی نیست.

از آنجاییکه مردم دنیا در طول دوران‌های مختلف به‌نوعی از اعتماد به دولت‌ها و بانک‌های مرکزی آسیب دیده اند.رمز ارزها به‌خاطر خاصیت غیرمتمرکز بودن،عدم تسلط دولت ها بر آنها ، شفاف بودن و همچنین محدود بودن تعداد و غیر قابل چاپ بودن آنها روز به روز اعتماد عمومی بیشتری را به خود جلب میکنند میتوان گفت به همان میزان که بانک های مرکزی کشورها با چاپ پول باعث افزایش نقدینگی و تورم می شوند در همان حال به افزایش مقبولیت ارز دیجیتال نزد مردم کمک می‌کنند.

بیایید فرض کنیم از فردا بنا به هر دلیل منطقی یا غیر منطقی ای هیچ کس هیچ کجای دنیا برای طلا ارزش قائل نباشد، حکومت ها ذخایر طلای خود را به دریا بریزند دقیقا بر عکس اتفاقی که طی بحران گل لاله در هلند رخ داد، آنجا یک اقبال غیر منطقی نسبت به گل لاله بصورت فزاینده ای سبب بحران شد اینجا عدم اقبال و اعتنای عمومی حکم فرما شود.

میدانم،تصورش سخت است اما فرض محال که محال نیست.

خب، چه میشود؟ طلا که پشتوانه بودی همه عمر، دیدی که چگونه به گور شهرام شب پر زدو رفت؟؟؟!

بگذریم، واقعا در صورت وقوع چنین فرضی چه اتفاقی خواهد افتاد؟

گفتیم ایالات متحده چندین سال پیش از اعلامیه نیکسون موازنه هر 35 دلار = یک اونس در خزانه را رعایت نمی کرده است.

سوال: پس طی این همه سال چه چیز دلار را سر پا نگه داشته و همچنان نگه می دارد؟

آیا چیزی جز اعتماد عمومی؟ معلوم است که نه.

پس میتوان نتیجه گرفت مبنای اعتبار ارزهای دیجیتال هم مانند دلار و اغلب ارزها اعتماد و گرایش عمومی است که باعث بالا بردن ضریب امنیت شبکه می شود و پشتوانه ارزهای دیجیتال چیزی جز امنیت شبکه بلاک چین آنها نیست.

پشتوانه ارزهای دیجیتال
پشتوانه ارزهای دیجیتال

فرمول ساده اش اینگونه است :

گرایش و اقبال عمومی بر اساس یک احساس امنیت نسبی و معقول ، گسترش و همه گیر شدن این علاقه که باعث اثبات هرچه بیشتر امنیت می شود، و این فرایند ادامه پیدا میکند تا آنجا که برای تسلط به شبکه یا اصطلاحا هک شبکه بلاک چین شخص هکر باید بر نیمی از شبکه مسلط شود تا آن را در دست بگیرد. به بیانی دیگر تسلط به چند صد میلیون پایگاه داده در سرتاسر دنیا! خب این تقریبا غیر ممکن است.

دوم اینکه شخصی که پول را در اختیار دارد باید اطمینان حاصل نماید که صاحب واقعی پول هیچکس جز خودش نیست در بانکداری دیجیتال سیستم های رمز نگاری مثل رمز کارت، رمز دوم یا تایید هویت KYC این کار را انجام میدهند و در ارزهای دیجیتال یک رمز منحصر به فرد به اسم کلید خصوصی تعیین کننده صاحب پول خواهد بود.

سومین مساله امنیت تراکنش ها و معاملات است، در سیستم بانکداری الکترونیکی این مساله با رمزگذاری دیتاها و فایروال ها که برای کمک به سرور های شبکه به کارگرفته میشوند امنیت شبکه تامین می شود. در ارزهای دیجیتال با رمزنگاری و ذخیره داده ها به صورت غیرمتمرکز و تایید صحت آنها توسط اکثریت اعضای شبکه فاکتور سوم تامین می شود.

کنفرانس برتون وودز

جولای سال ۱۹۴۴، ۷۳۰ نماینده از ۴۴ کشور در هتلی واقع در منطقه بریتون وودز واقع در ایالات نیوهمپشایر گرد هم آمدند و اهداف اصلی خود را ایجاد یک سیستم ارزی خارجی کارآمد و افزایش رشد اقتصاد بین المللی بیان کردند.

سیستم برتون وودز دو سازمان مهم صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی را ایجاد کرد.

جان مینارد کینز و همکار او هری دکستر وایت اقتصاددان ارشد بین المللی وزارت خزانه داری ایالات متحده طراح اصلی این سیستم بودند.

در این سیستم تلاش می شد تا بجای ایجاد نرخ ارز مبادلاتی جدید، صندوق وام دهی ارزان تری ایجاد شود و نقش دلار آمریکا را در معاملات توسعه یابد. سیستم برتون وودز یک سیستم پولی بین‌المللی جدید ایجاد کرد که از اواسط دهه ۱۹۴۰ تا اوایل دهه ۱۹۷۰ پابرجا بود.

این سیستم، ارزش ارز کشور‌های دیگر را نسبت به دلار تثبیت کرد و به نوعی ایالات متحده را مکلف میکرد تا به ازای هر 35 دلار یک اونس طلا در خزانه به عنوان پشتوانه نگهداری کند.

برتون وودز در یک کلام سبب مرجعیت دلار شد که این اتفاق چندان به مذاق اروپایی‌ها خوش نمی آمد بطوریکه وزرا و نمایندگان فرانسوی حاضر در برتون وودز از این اتفاق به عنوان امتیاز گزاف امریکا یاد میکنند.

در سال 1960 دلار انتشار یافته توسط فدرال رزرو عملا پشتوانه طلا نداشت و چاپ دلار بطور گسترده منجر به هجوم کشورهای اروپایی برای تبدیل دلار به طلا شد این امر تورمی بی سابقه را رقم زد.

15 اوت 1971 ریچارد نیکسون سی و هفتمین رئیس جمهور ایالات متحده لغو یکجانبه امکان تبدیل دلار به طلا را اعلام کرد، به طور خلاصه یعنی دیگر دلار ارزش اعتباری مرتبط با طلا نداشت این اقدام را شوک نیکسون نامیدند.

اقدامات نیکسون به صورت رسمی و مستقیما به معنای اختتام سیستم مالی برتون وودز نبود اما منجر به ناکارامد شدن آن گردید و باعث خلق مفهوم جدیدی با عنوان پول فیات یا پول بدون پشتوانه شد.

آیا پول فیات واقعا بدون پشتوانه است؟

میتوان این ادعا را داشت که درحال حاضر غالب ارزهای مطرح دنیا نوعی پول فیات به حساب می آیند و پشتوانه ای جز اعتماد عمومی و قدرت اقتصادی حکومت خود ندارند به این معنا که هرچقدر اقتصاد دولت از اعتماد عمومی و رونق بالاتری برخوردار باشد نرخ ارز آن دولت نسبت به سایر دولتها ارزشمند تر خواهد بود.

اصالت پول های فیات توسط نخ های مخصوص و طراحی منحصر به فرد خود مشخص می شود ، این مولفه ها را می توان امضای کار حکومت ها در چاپ پول دانست اینگونه است که مخاطب متوجه می شود آیا این پول واقعی است یا تقلبی.

سایفرپانک ها که بودند و چه کردند؟

زمینه و پیشینه ی این اصطلاح به مصر باستان باز میگردد براساس سنگ نوشته ای مربوط به مقبره آمنهتب دوم که بر آن هیروگلیف هایی غیر معمول بیانگر مفهومی تقریبا پیچیده بودند مفهومی که به زبان اشکال و حروف رمز نگاری شده بود این شیوه بعد ها در یونان و روم باستان هم رواج پیدا کرد.
حتی درقرن اخیر یعنی در جنگ های جهانی اول و دوم بوسیله یک دستگاه مکانیکی-الکتریکی اطلاعات محرمانه رمز نگاری می شد و این سازوکار روز به روز بهبود پیدا می کرد تا اینکه در سال 1992 نقطه ی عطفی در روند هنر رمزنگاری رقم خورد.

کمتر از هشت سال به آغاز قرن میلادی جدید مانده بود که سلسله جلساتی به میزبانی سه نفر به نام های اریک هیوز،تیم می و جان گیملور برگزار شد.

این جلسات با حضور دوستان این سه نفر که هرکدام در حوزه برنامه نویسی حرفی برای گفتن داشتند گسترش پیدا کرد.

آنها برای ایجاد فضای گفتگو و سرعت بخشیدن به فرایند تبادل نظرات یک اشتراک پستی ایجاد کردند به پیشنهاد جود میلهون نویسنده و هکر معروف که با نام مستعار سنت شناخته میشد گروه را سایفرپانک ها نام نهادند.

اریک هیوز در مانیفست سایفر پانک ها اینگونه نوشت :

“امنیت یک نیاز برای جامعه آزاد در دوران الکترونیکی است. امنیت به معنای مخفی بودن نیست ، یک چیز شخصی چیزی است که شخص نمی خواهد همه دنیا آن را بدانند اما یک چیز مخفی چیزی است که شخص نمی خواهد هیچ کس آن را بداند امنیت به یک شخص قدرتی می دهد که بتواند بدون به خطر افتادن ، خود را به دنیا نشان دهد”

منتقدان دیروز کجا تشریف دارند؟

سال 2008 ساتوشی ناکاموتو مقاله ای به اشتراک پستی سایفر پانک ها ارسال می کند. نام مقاله این بود “بیت کوین : سیستم پول الکترونیکی همتا به همتا” که البته منتقدان حسابی از خجالتش در آمدند.

اما ساتوشی با اصرار بر نظریات خود در سوم ژانویه سال 2009موفق به استخراج بیت‌کوین و ایجاد جنسیس بلاک شد. چه کسی میداند؟

در حال حاضر خیلی سخت میتوان پذیرفت که منتقدان اولیه ساتوشی هیچکدام اکنون بیت‌کوین نداشته باشند. در زمان نگارش این مقاله هر واحد بیت کوین چیزی حدود چهل هزار دلار قیمت دارد.

امتیاز به این مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید