دیجی بایت چیست؟

 

دیجی بایت چیست؟

دیجی بایت (DigiByte) با واحد اختصاری D ، یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز و یک شبکه مبتنی بر بلاک چین است که با هدف امنیت، کاربرد به عنوان پول و یک روش پرداخت سریع و ارزان توسعه یافته است.

این ارز دیجیتال جزو معدود ارزهای دیجیتال قدیمی است که همچنان بر سرزبان‌هاست و طرفداران خاص خود را دارد. کار توسعه این ارز دیجیتال از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است.

در این پست با دیجی بایت و نحوه کار آن به زبان ساده آشنا می‌شوید.حامیان دیجی بایت از این ارز دیحیتال به عنوان غولی یاد می‌کنند که هنوز بیدار نشده است.

بر اساس گفته‌های طرفداران دیجی بایت، این ارز دیجیتال از پیشرفته‌ترین فناوری در حوزه رمزنگاری استفاده می‌کند، از سریع‌ترین شبکه برخوردار است، مقیاس‌پذیری (ظرفیت تایید تراکنش‌ها) در آن بالاست و امنیتش نیز از دیگر ارزهای بزرگ بیشتر است.

افراد جامعه دیجی بایت معتقدند که فناوری برتر این شبکه در سال‌های آینده گوی سبقت را از بیت کوین، لایت کوین و دیگر پول‌های دیجیتال می‌رباید.

آن‌ها ادعا می‌کنند این شبکه بیش از ۱۰۰ هزار نود (Node) در سرتاسر دنیا دارد و جامعه استفاده‌کنندگان آن به شدت به این ارز وفادارند. البته اینکه این ارز دیجیتال بیش از ۱۰۰ هزار نود دارد، تاکنون اثبات نشده است.

نود به کامپیوتری گفته می‌شود که مستقیم به شبکه متصل است و کل بلاک چین را دانلود کرده است.

دیجی بایت چه کاربردی دارد؟

دیجی بایت نوع دیگری از دارایی دیجیتال است که زنجیره بلاک نامتمرکز و عمومی مخصوص به خود را دارد و شبکه‌ای را میزبانی می‌کند که سریع‌تر، مقایس‌پذیر تر و ایمن‌تر از بسیاری دیگر از ارز‌هاست.

این دارایی دیجیتال را نمی‌توان هک، نابود یا جعل کرد. همین موضوع باعث می‌شود تا این دارایی برای محافظت از چیزهای با ارزش مانند ارز، اطلاعات یا داده‌های مهم دیجیتال به کار بیاید.

مبنای ساخت این شبکه این بود که جایگزینی بهتر برای بیت کوین باشد و طرفداران آن می‌گفتند که به مرور زمان فناوری بهتر آن در برابر بیت کوین، لایت کوین و دیگر گزینه‌های پول نقد دیجیتال برنده می‌شود.

زنجیره بلاک دیجی بایت در بیش از ۱۰۰,۰۰۰ سرور، تلفن همراه، کامپیوتر و گره در سراسر جهان پخش شده است که به این ترتیب هدف نامتمرکز بودن به طور کامل محقق می‌شود.

سکه بیت‌کوین دیجی‌بایت برتری دیجی بایت

مقیاس پذیری ۸ تراکنش در ثانیه ۵۶۰ تراکنش در ثانیه مقیاس پذیر‌تر است.
سرعت هر ۱۰ دقیقه یک بلاک هر ۱۵ ثانیه ی
یک بلاک سریع‌تر است.
تعداد الگوریتم استخراج ۱ الگوریتم ۵ الگوریتم ایمن‌تر است.
تعداد گره‌های کامل ۷,۴۰۰ گره ۴۳,۰۰۰ گره نامتمرکز‌تر است.
تغییر درسختی شبکه هر دوهفته آنی سازگار‌تر است.
تعداد کل سکه‌‌ها ۲۱ میلیون سکه ۲۱ میلیارد سکه بیشتر می‌توان روی آن مدیریت داشت.

اما به طور ذاتی، دیجی بایت به عنوان یک چالش مستقیم برای رهبری عملیات انتقالات مالی مانند کاری که وسترن یونیون و پی پل انجام می‌دهند (پردازش بیش از یک میلیون تراکنش در روز)، ساخته شده است.

به این منظور تیم توسعه دهنده این ارز، محدودیت ۲۱ میلیارد سکه دیجی بایت را قرار داده که در طی ۲۱ سال (۱۷ سال باقی مانده) استخراج می‌شود که هزار برابر بیشتر از ساز و کار بیت‌کوین است.

از نظر تئوری، این موضوع دیجی بایت را به روشی بهتر برای پرداخت تبدیل می‌کند چرا که خرید یک فنجان قهوه نیاز به کلنجار رفتن با ارقامی مانند ۰٫۰۳ (بیت کوین) نیست و می‌تواند ۳۰ دیجی بایت باشد.

در حال حاضر بیش از ۹ میلیارد DGB یا دیجی بایت در چرخه وجود دارد که از طریق صرافی‌های آنلاین از جمله وبسایت Pay98 می‌توانید آن را خریداری کنید یا به یک استخر استخراج برای استخراج کردن آن بپیوندید.

متوسط زمانی که طول می‌کشد تا بلکی جدید در شبکه بیت کوین تولید شود، ۱۰ دقیقه است در حالی که دیجی بایت سرعت بیشتری در این مورد دارد و بلاک هایش هر ۱۵ ثانیه تولید‌‌می‌شود.

اما نتیجه این است که تراکنش‌ها در شبکه دیجی بایت سریع‌تر پردازش و تایید می‌شوند ولی از طرفی سریع بودن تولید بلاک‌ها مشکل مقیاس پذیری را هم به همراه دارد چرا که هر گره در این شبکه می‌بایست کل تاریخچه زنجیره بلاک را برای تایید تراکنش‌های جدید دریافت کند.

برای مبارزه با این چالش، دیجی بایت اولین ارز رمزپایه ای بود که فناوری SegWit به معنای شاهد جداگانه را مورد استفاده قرار‌داد که همین باعث بروز نوآوری‌های دیگری مانند تراکنش‌های کراس چین و تایید تکی تراکنش شد.

با وجود این که زمان هر بلاک هر ۲ سال دو برابر می‌شود و دیجی بایت قصد دارد که مانند سرویس دهنده‌ای چون Visa به ۲,۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد، نیاز مبرم به سرعت خواهد‌‌داشت.

جالب است بدانید که در حال حاضر شبکه بیت کوین ظرفیت انجام ۵۶۰ پردازش را در ثانیه داراست که در مقایسه با ۸ تراکنشی که در شبکه بیت کوین در ثانیه انجام می‌شود، بسیار سریع‌تر است.

دیجی‌بایت به خاطر این که در زمینه رمزپایه بسیار توسعه یافته است و سودی جانبی که داشته پلی برای ایجاد ارتباط بین بازی‌های کامپیوتری و ارز دیجیتال بوده است چرا که گیمر‌ها در بازی خود با توکن DGB جایزه دریافت می‌کردند و از همین جهت محبوبیت بسیاری کسب کرده است.

همه چیز برای دیجی بایت در یک لحظه اتفاق‌افتاد و صحبت‌هایی می شد که ظاهرا دیجی بایت قرار‌است در بازی‌های بسیاری مانند Minecraft، League of Legends، World of Warcraft و نینتندو آمیخته شود.

DigiByte Gaming در اواخر سال ۲۰۱۵ ارائه شد ولی بعد از بروز یک مشکل فنی در ماه می سال ۲۰۱۷ تیم پشت آن تصمیم گرفتند که آن را ببندند.

 

هدف دیجی‌بایت، شباهت‌ها و تفاوت‌ها با بیت کوین

دیجی بایت به دنبال این است که ارز دیجیتالی برای نیازهای روزمره و همه‌ی افراد جهان باشد. این بلاک چین را می‌توان یک انشعاب (فورک) از بیت کوین دانست.

تیم توسعه‌دهندهٔ دیجی بایت با استفاده از کد و ساختار فنی بیت کوین، این ارز دیجیتال را توسعه دادند و سپس آرام آرام با به‌روزرسانی‌های مختلف شباهت آن را به بیت کوین کمتر و کمتر کردند.

یکی از شباهت‌های اساسی دیجی بایت با بیت کوین، ساختار تایید تراکنش‌های این ارز دیجیتال است. هر دو شبکه، از مدل تراکنش خروجی خرج نشده (UTXO) استفاده می‌کنند که در ادامه درباره‌ی آن توضیح می‌دهیم.

مثل بیت کوین، امنیت شبکه دیجی بایت هم از طریق فرایند ماینینگ یا همان مدل اجماع اثبات انجام کار تامین می‌شود و واحدهای DGB از طریق فرایند استخراج تولید می‌شوند.

بر خلاف بیت کوین که تعداد کل واحدهای آن ۲۱ میلیون واحد است، تعداد واحدهای دیجی بایت ۲۱ میلیارد واحد است که طی ۲۱ سال (تا سال ۲۰۳۵) همه‌ی آن‌ استخراج خواهد‌شد.

به گفته تیم دیجی بایت، علت تعداد بالای واحدهای این ارز دیجیتال، استفاده آسان‌تر از آن به عنوان روش پرداخت است.

مثلا اگر قیمت یک قهوه ۳ دلار باشد، این ۳ دلار به بیت کوین می‌شود حدود ۰.۰۰۰۳ . اگر ما بخواهیم پول قهوه را با بیت کوین پرداخت کنیم، باید مقداری هم کارمزد بدهیم که هزینه تمام شده را افزایش می‌دهد.

اما همین ۳ دلار می‌شود حدود ۵۳۳ واحد دیجی بایت که کارمزد انتقال آن بسیار کم‌تر خواهد بود. البته به گفتهٔ بسیاری از کارشناسان، این نمی‌تواند دلیل مناسبی برای افزایش واحدهای یک ارز دیجیتال باشد، چون بیت کوین هم به واحدهای کوچکتری به نام ساتوشی تقسیم می‌شود.
زمان بلاک دیجی بایت در ابتدای راه‌اندازی ۶۰ ثانیه بود و به گفته‌ی تیم توسعه‌دهنده این شبکه می‌توانست در هر ثانیه ۱۴۰ تراکنش را پردازش کند. هر دو سال یکبار زمان بلاک نصف می‌شود و اکنون ۱۵ ثانیه است. ساخت سریع‌تر بلاک باعث می‌شود تا تراکنش‌ها سریع‌تر و سریع‌تر تایید بشوند.

برنامه دیجی بایت این است که تا سال ۲۰۳۵ ظرفیت شبکه به ۲۸۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه برسد.پاداش استخراج دیجی بایت، یعنی تعداد تولیدی آن در هر بلاک هم هر ماه ۱ درصد کاهش می‌یابد تا به گفته تیم سازنده عرضه آن کمتر شود و کمیابی‌اش افزایش یابد.

استخراج دیجی بایت همزمان با پنج الگوریتم مختلف انجام می‌شود.

بیت کوین را فقط می‌توان با الگوریتم SHA-256 استخراج کرد اما در دیجی بایت همزمان می‌‌توان از الگوریتم‌های زیر برای ماینینگ بهره برد:

  •  SHA۲۵۶
  •  Scrypt
  • Qubit
  •  odocrypt
  • Skein

هر الگوریتم می‌تواند ۲۰ درصد از ظرفیت استخراج را داشته باشد. هدف این کار «عدم متمرکز شدن» و «عدم انحصاری شدن» ماینینگ عنوان شده است.

بر خلاف بیت کوین که سختی استخراج آن پس از ۲,۰۱۶ بلاک اصلاح می‌شود، در دیجی بایت بعد از هر بلاک سختی استخراج تنظیم می‌شود تا به گفته تیم توسعه‌دهنده، شاهد تعادل بیشتری در شبکه باشیم.

جامعه و آینده دیجی بایت

دیجی بایت هم مثل دوج کوین یکی از ارزهای دیجیتالی است که جامعه و طرفداران پرشور و عجیب و غریبی دارد.صفحه دیجی بایت در وب‌سایت ردیت (Reddit) بیش از ۲۰ هزار عضو دارد که در مقایسه با ارزهای هم‌رده خود رقم بسیار چشم‌گیری است.

با این حال، تا به اینجا در عمر چند ساله این پروژه، خبری از جاذبه برای این ارز دیجیتال نبوده است و خیلی در تحقق اهداف خود موفق به نظر نمی‌رسد.

در حال حاضر جامعه بازی‌های رایانه‌ای به سمت دیجی بایت علاقه نشان‌داده است. در بخش گیمینگ این ارز دیجیتال (DigiByte Gaming)، کاربران با بازی کردن بازی‌های خاصی DGB دریافت می‌کردند که البته از اواسط ۲۰۱۷ فعلا فعالیتی ندارد.

اگرچه امکان استخراج دیجی بایت با پنج الگوریتم مختلف وجود دارد اما ماینرهای زیادی برای استخراج آن علاقه نشان نداده‌اند و کاهش ریت این شبکه (قدرت پردازشی که ماینرها در اختیار آن گذشته‌اند) به حدود ۹۰ هزار تراکنش می‌رسد.

در حالی که کاهش ریت بیت کوین بیش از ۱۰۰ میلیون تراکنش است.

کم بودن سودآوری ماینینگ این ارز دیجیتال در لحظه باعث می‌شود که ماینرها میل کمی به ماینینگ آن داشته باشند.

با این حال برخی از ماینرهایی که به آینده دیجی بایت امیدوار هستند همچنان به ماینینگ آن ادامه می‌دهند.رهبر تیم دیجی بایت قول تعاملات بیشتر میان این بنیاد و عموم کاربران را داده است.

در حال حاضر، اما، جذب مخاطبان بیشتر اصلی‌ترین چالش این ارز دیجیتال است. آینده برای این ارز دیجیتال چندان روشن نیست. هم می‌تواند با تکیه بر سرعت، مقیاس‌پذیری و امنیتش رو به جلو گام بردارد و هم می‌تواند روند پر از ابهام خود را در پیش بگیرد.

از آنجایی که دیجی بایت بر پایه خروجی تراکنش خرج‌نشده ساخته شده است، رقبای بسیاری را پیش روی خود می‌بیند.

بیت کوین و لایت کوین از جمله مهمترین رقبای این ارز دیجیتال به حساب می‌آیند. با توجه به سرعت بالای تراکنش‌ها در دیجی‌ بایت، می‌توان دش (Dash) را نیز جزو رقبا در نظر گرفت. دوج کوین نیز از رقبایی است که همسو با این ارز دیجیتال در حرکت است.

 

امتیاز به این مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید