همه چیز درباره زیرو ایکس

 

زیرو ایکس چیست؟

زیرو ایکس (0X) پروتکلی است که به صورت متن باز و برای به انجام رساندن مبادلات غیرمتمرکز، روی بلاکچین اتریوم قرار دارد. زیروایکس (0X) با نماد معاملاتی ZRX شناخته می‌شود. زیروایکس (0X) همواره به دنبال ایجاد ارتباط بهتر با برنامه‌های غیرمتمرکز است.

همچنین باعث جلوگیری از ایجاد حباب قیمتی در شبکه می‌شود. از جمله دیگر نکات مثبت زیرو ایکس (0X) می‌توان به حل مشکل کارمزدهای بالا در صرافی‌های غیرمتمرکز اشاره کرد. توسعه‌دهندگان zero x معتقدند که در آیندۀ نه چندان دور، هزاران توکن اتریوم نیاز به جلب اعتماد برای مبادله وجود خواهد داشت.

ارزدیجیتال zero-x را نمی‌توان استخراج کرد. زیرو ایکس (0X) با نماد ZRX یک پلتفرم ایجاد صرافی غیرمتمرکز محسوب می‌شود که به وسیلۀ سیستم قراردادهای هوشمند اتریوم اجرا می‌شود.

همان‌طور که گفته شد zero x کارمزدی ندارد و رایگان است و در آن می‌توانید بدون داشتن محدودیت، توکن ERC20 را مبادله کنید. این پروتکل به زبان برنامه‌نویسی Solidity نوشته شده است.

اولین موضوعی که زیرو ایکس قصد پرداختن به آن را دارد، پرهزینه بودن، کندی و عدم نقدینگی سایر مبادلات غیرمتمرکز است.

به جای ضبط هر تراکنش (سفارشات و تغییرات جدید) روی بلاک چین، پروتکل زیرو ایکس قبل از ارسال سفارشات درون زنجیره‌ای برای تسویه، منتظر می‌ماند تا تمام سفارشات خارج از بلاک چین تسویه شوند.

ارز دیجیتال زیرو ایکس عرضه توکن‌هایش را به یک میلیارد عدد محدود کرده است. 500 میلیون از توکن‌های آن به صورت عمومی از طریق عرضه اولیه، به مبلغی معادل 24 میلیون دلار اتریوم فروخته شد.

تاریخچه زیرو ایکس

در اکتبر سال 2016، زیروایکس (0X) در شهر سان فرانسیسکو توسط ویل وارن (Will Waren) و امیر بندیلی (Amir Bandeali) تأسیس شد.

امیر بندیلی به عنوان مدیر فناوری و ویل وارن به عنوان مدیر اجرایی، برای تأسیس زیروایکس (Ziro X) تلاش نموده‌اند. این دو فرد معتقدند که می‌توان هر دارایی همچون طلا، پول واقعی، املاک و… را به عنوان یک توکن در بلاکچین اتریوم ذخیره کرد.

با توکن کردن هر دارایی، حجم توکن‌ها افزایش می‌یابد و برای مبادله کردن این توکن‌ها، دیگر نیازی به شخص ثالث نیست. در تاریخ 16 ژوئیه سال 2017، زیروایکس (0X) عرضۀ اولیه خود را به اتمام رساند و توانست 24 میلیون دلار اتریوم جمع‌آوری کند.

بنگاه‌های سرمایه‌داری مختلفی، از زیروایکس (0X) حمایت کرده‌اند که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 •  Polychain Capital
 •  Blockchain
 •  Pantera Capital
 •  Capital

و در کنار این بنگاه‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری چینی نیز که Jen Advisors و FBG Capital نام داشتند، از زیروایکس (0X) حمایت کردند.

مقایسه تبادلات متمرکز با غیرمتمرکز

اگر تا کنون ارزهای رمزنگاری‌شده خود را به صورت پرداخت‌های سنتی خریداری کرده‌اید، در واقع شما یک مبادلۀ متمرکز انجام داده‌اید. وجود مبادلات متمرکز برای ورود به بازارهای رمزارزی ضروری است.

با این حال، مبادلات متمرکز دارای جنبه‌های منفی نیز هستند. یکی از این جنبه‌های منفی، وجود داشتن شخص ثالث برای انجام تبادلات است.

در این حالت، شخص ثالث که همان مدیر مرکز است، می‌تواند با سرمایه مشتری پا به فرار بگذارد یا مدیریت مرکز در تایم خاصی برای تبادلات باز باشد.

بنابراین بازارهای مالی غیرمتمرکزی همچون EtherDelta و OasisDEX توسعه یافتند. این بازارها به کاربران این امکان را می‌دهند که تبادلات خود را از طریق بلاکچین و بدون نیاز داشتن به واسطه یا همان شخص ثالث، انجام دهند.

تفاوت اصلی این دو نوع تبادل این است که در مبادلات متمرکز، ماهیت قانونی وجود دارد؛ یعنی می‌تواند به صورت قانونی پاسخگو باشد.

ولی در تبادلات غیرمتمرکز این ویژگی وجود ندارد و فقط یک سری کدها پاسخگو هستند. پس تبادلات متمرکز و تبادلات غیرمتمرکز هر کدام ویژگی و مزایای خود را دارند و با توجه به ویژگی‌هایشان می‌توان از آنها استفاده کرد.

بهترین کیف پول برای زیرو ایکس

 1. my ether wallet
 2. ledger
 3.  trezor
 4.  Mapping
 5.  ethereum mist dapp

نقشه راه زیرو ایکس

در ماه سپتامبر 2017، zero x نقشه راه خودش را در سایت خود بارگذاری کرد. همچنین در ماه نوامبر، یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری را به کاربران معرفی کرد که در آن برخی از اهداف نقشۀ راهی که قبلاً بیان شده بود، وجود داشت.
چند هدف که در این به‌روزرسانی وجود داشت عبارت‌اند از:

 1.  تغییرات در جاوا اسکریپت
  با هدف به وجود آوردن ناظر سفارشات برای مدیریت بهتر سفارش‌ها و شخصی یازی هزینه ها و محدودیت های گس
 2.  معرفی اتصال 0x به کتابخانۀ جاوا اسکریپت
  با هدف اتصال اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و تبادل‌کنندگان از طریق ادغام API به پخش‌کننده.
 3. پیشرفت نسخه‌ 2 زیرو ایکس و همچنین پیشرفت‌هایی در بخش بازخوردها

سخن پایانی

زیرو ایکس (Zero X) با ترکیب کردن مزایای صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز توانسته نقاط ضعف را برطرف کند. بازار ارزهای دیجیتال و همچنین پلتفرم‌های آن، همواره در معرض خطر حملات سایبری بوده‌اند. ولی همچنان بر دارایی‌های وارد شده به این بازار افزوده می‌شود و این بازار به سمت صرافی‌های غیرمتمرکز می‌رود. وجود صرافی‌های غیرمتمرکز می‌تواند سپر خوبی در برابر سودجویی‌ها باشد.

امتیاز به این مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید