فروش کتاب الکترونیکی

یکی از بزرگ‌ترین قابلیت‌های اینترنت ایجاد بستری برای کسب درآمد است. افراد با روش‌های متفاوت به درآمدزایی از طریق اینترنت می‌پردازند. در این مطلب نگاهی به رویکردی خاص می‌اندازیم، ایده فروش کتاب‌های الکترونیکی آنلاین و کسب درآمد ارزی.
هر چه که می‌گذرد به جذابیت کتاب‌های الکترونیکی افزوده می‌شود. نوشتن محتوای الکتریکی ساده است و به سرمایه اولیه نیاز ندارد و تنها ابزارهای مورد نیاز کامپیوتر و دانش کافی است. اما واقعاً فروش آن راه خوبی را درآمدزایی است؟
این چیزی است که ما می‌خواهیم کشف کنیم.

کسب درآمد از فروش کتاب‌های الکترونیکی آنلاین

دو رویکرد متفاوت برای فروش انواع محصولات وجود دارد. 
رویکرد اول آن است که خودتان خالق محصول باشید. این مزیت بزرگی به حساب می‌آید و تمام سود حاصل از فروش را بدست می‌آورید. در حقیقت محصول شما منحصر به فرد است یعنی شاید رقبا محصولی مشابه را به فروش برسانند اما دقیقاً همان محصولی که شما خالق یا سازنده آن هستید نیست که امتیازی بزرگی برای شما محسوب می‌شود. 
رویکرد دوم فروش محصولات به افراد دیگر است. این به معنی پرداخت کمیسیون و درآمد کمتر از هر فروش است. به علاوه رقبای زیادی در حال فروش و تبلیغ همان محصول هستند. البته اگر محصول از شهرت خوبی برخوردار باشد تلاش زیادی برای به فروش رساندن محصول نیاز نیست. وقتی که حرف از فروش کتاب‌های الکترونیکی می‌شود پتانسیل استفاده از هر دو رویکرد وجود دارد. در ادامه به بررسی هر دو روش خواهیم پرداخت.
فروش کتاب الکترونیکی

تألیف و فروش کتاب‌های الکترونیکی 

یکی از راه‌های معمول برای فروش کتاب الکترونیکی شما استفاده از فروشگاه آنلاین Kindle است که زیر نظر آمازون ارائه می‌شود. کیندال فروشگاه عظیمی است که انواع کتاب‌ها در همه ژانر‌های موجود را ارائه می‌کند و همین امر رقابت زیادی به وجود می‌آورد. مزیت کیندال داشتن پایگاه مشتری است که پتانسیل فروش را به صورت قابل توجهی افزایش می‌دهد. خرید کتاب برای کاربران کیندال آسان است و به راحتی کتاب‌ها را روی سیستم خود قرار می‌دهند. انتشار کتاب‌های الکترونیکی در فروشگاه آنلاین کیندل و دسترسی افراد برای خرید محتوا الکترونیکی آسان است اما این به تنهایی موفقیت شما را تظمین نمی‌کند. مسئله چالش برانگیز، تبلیغات لازم برای جلب توجه مخاطبان به کتاب شما و افزایش فروش آن است. اگر فرد مشهوری نیستید و طرفدارن زیادی هم ندارید این کار دشوار خواهد شد و ممکن است کتاب شما تنها یک عنوان جدیدی باشد که به 10000 کتاب موجود اضافه شود.
فروش کتاب بدون استراتژی درست کار بسیار دشواری خواهد بود مگر آن که محتوا کتاب شما آنقدر باور نکردنی و منحصر به فرد باشد که نظرها را به خود جلب کند.
برخی افراد تلاش می‌کنند راهی برای جلب توجه افراد به کتاب خود پیدا کنند و نقدهای مثبتی را بر روی محتوا خود می‌کنند و حتی کتاب الکترونیکی خود را به جایگاه پر فروشی می‌رسانند. اما این روش همیشه جواب نمی‌دهد در صورتی که نقد‌ها اغراق آمیز بوده و کتاب به اندازه نقدهای مثبت خوب نباشد و از نظر خوانندگان کتاب بد به نظر برسد باید تمام نظرات خود را پاک کنید و از انتشار در فروشگاه Kindle محروم خواهید شد.
بیشتر بخوانید: پی اس ووچر چیست؟

انتخاب موضوع برای نوشتن

اگر قصد دارید درباره‌ی موضوع خاصی کتاب تألیف کنید نیمی از راه را رفته‌اید در غیر این صورت تحقیقات لازم را انجام دهید تا عنوان کتاب شما از رقبا کمتری برخوردار باشد.
به عنوان مثال داستان زامبی‌ها به تازگی در بین خوانندگان محبوبیت بسیاری پیدا کرده‌اند و ترند شده است همین امر باعث شده کتاب‌های زیادی با این موضوع نوشته شود که رقابت زیادی را ایجاد می‌کند اما برای مثال در حوزه فن فیکشن آکیرا رقابت کمتری هست در عوض مخاطبان کمتری هم دارد. بهترین استراتژی انتخاب موضوع و عناوینی است که رقابت کم با جست‌وجو زیاد داشته باشد البته انجام دادن آن همیشه آسان نیست.

رمان یا آثار غیر ادبی کدام بهتر است؟

معمولاً مردم به کتاب‌های غیر ادبی بیشتر از آثار ادبی و رمان علاقه دارند. مخاطبان کتاب‌هایی را که به محتوا آن نیاز دارد به کتاب‌هایی که صرفاً برای لذت بردن و وقت گذرانی نوشته شده‌اند ترجیح می‌دهند.
اگر تصمیم به رنگ کردن خانه دارید کتابی درباره نقاشی خانه ‌بخرید و اگر دوست دارید خیاطی یاد بگیرید  کتاب خیاطی را خریداری کنید در صورتی که احتمال خرید یک کتاب داستان ارزان قیمت بسیار کمتر است.
اگر در مورد فروش کتاب‌ الکترونیکی به صورت آنلاین جدی هستید، بهتر است تحقیقات بیشتری درباره‌ی فروش محتوای الکتریکی انجام دهید. کتاب‌های الکترونیکی بازار پرسودی دارد و ورود به آن نیز ساده است. می‌توانید از کسی بخواهید که کتاب را برای شما بنویسد؛ یک متخصص پیدا کنید، به آن‌ها پول بدهید و کتاب را بفروشید.
کتاب الکترونیکی

برنامه Kindle Unlimited

برنامه Kindle Unlimited و کتابخانهKindle Owners’ Lending به شما امکان کسب درآمد از طریق محتوا الکترونیکی را می‌دهد.
Kindle Unlimited برنامه جالبی است در واقع مردم کتاب شما را نمی‌خرند در عوض اجاره می‌کنند!
یعنی براساس تعداد صحفاتی که مخاطب از کتاب شما می‌خواند، حق امتیاز کسب می‌کنید با وجود این که در ازای هر کتاب درآمد کمتری کسب می‌کنید اما کتاب توسط افراد بیشتری خوانده می‌شود. و از طرفی رقابت را به شدت کاهش می‌دهد. بیشتر مخاطبان Kindle Unlimited سری کتاب‌های موجود در برنامه را مرور می‌کنند. این به معنی رقیب کمتر برای شماست. الگوریتم موجود بر این برنامه برای کتاب‌های پرطرفدار کاربردی است اما برای کتاب‌های مرجع زیاد مناسب نیست.

برنامه‌های مشابه Kindle

 به جرأت می‌توان گفت Kindle بزرگترین و محبوب‌ترین وب سایت کتاب الکترونیکی است اما وب سایت‌های دیگری هم هستند از جمله Lulu، Smashwords و Scribd که رقابت کمتری در آن‌ها وجود دارد اما سیاست حاکم بر این سایت‌ها این گونه است که اعضای کمتری داشته باشند که به معنی دسترسی کمتر به محتوای الکترونیکی شما است. اگر می‌خواهید کتاب خود را به صورت pdf بفروشید از وب سایت‌های مانند Clickbank و JVZoo کمک بگیرید.
شما برای نقد کردن درآمد ارزی بدست آمده از فروش کتاب میتوانید از وب مانی، پرفکت مانی، و یا سیستم پی پال استفاده کنید.