کیف‌پول ارز‌دیجیتال چیست؟

شما برای خرید و فروش یا وارد شدن به دنیای ارز‌های دیجیتال به داشتن اطلاعات کافی درمورد کیف‌پول‌ها‌‌ی ارز دیجیتال نیاز دارید.
در این مقاله ابتدا شما را با مفهوم کیف‌پول آشنا می‌کنیم و سپس ویژگی‌های آن را نام می‌بریم و از صفر تا صد کیف‌پول‌ها را برایتان شرح می‌دهیم بدون درنظر گرفتن هیچ‌گونه پیشنیاز.

چرا شناخت کیف‌پول‌ها برایمان اهمیت دارد؟

همانگونه که می‌دانید در دنیای ارزهای دیجیتال هرکس مسئول دارایی‌های شخصی خود است زیرا بانک و مسئولی وجود ندارد که به مشکلات ما رسیدگی کند، بنابراین حتی اگر یک اشتباه کوچک رخ بدهد ممکن است شما را از بازار ارزها خارج کند.
همچنین امکانات و قابلیت‌هایی در کیف‌پول‌های مختلف یکسان نیست و با رشد شبکه‌های بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال بیشتر و بیشتر می‌شود درنتیجه میزان سطح ایمنی ارز‌های دیجیتال در کیف‌پول‌ها نیز متفاوت است پس شناخت کیف‌پول‌ها به اندازه‌ی خود ارزهای دیجیتال حائز اهمیت است.
نکته‌ی بعدی این است که با توجه به افزایش پیشرفت دراین حوزه اکنون بیش از سیزده هزار ارزدیجیتال متنوع در بازار خرید و فروش می‌شود، پس برای خرید و فروش نیاز به شناخت کیف‌پول‌های ارز دیجیتال دارید.
بنابراین امروزه در دنیای ارز‌های مجازی داشتن اطلاعات کامل در مورد کیف‌پول‌ها مانند اطلاع داشتن درمورد حساب‌های بانکی اهمیت دارد چرا که جایگزین خوبی برای حساب‌های بانکی می‌باشند و چه‌بسا در آینده جای آن‌ها را نیز بگیرند.
علاوه‌بر این‌ها کارکرد کیف‌پول‌ها فقط مربوط به ارزهای دیجیتال نیست و کارایی‌های دیگری مانند معامله و سهام‌گذاری نیز در اختیارمان می گذارند.

بیشتر بخوانید: انواع کیف‌پول‌ها‌ی ارز دیجیتال

کیف‌پول ارز دیجیتال چیست؟

کیف‌پول‌های ارز دیجیتال مانند کیف‌پول‌های جیبی و فیزیکی کار ذخیره، دریافت و یا ارسال ارز‌‌‌‌‌ها را برعهده دارند. آن‌ها بی‌شباهت به کارت‌های بانکی هم نیستند زیرا در کارت‌های بانکی هم ما سر و کاری با ارز فیزیکی نداریم.
کیف‌پول ارز دیجیتال به دو نوع نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری تقسیم می‌شوند.
نوع نرم‌افزاری آن کاملا رایگان است که روی دستگاه‌های موبایل یا کامپیوتر شما نصب می‌شود اما سخت‌افزاری را باید خریداری کرد و همانند یک فلش مموری می‌باشد.

کیف‌پول ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

همانگونه که برای کار با هر نوع سیستمی نیاز به دانستن زیر ساخت‌های آن نیست برای کار با کیف‌پول ارز دیجیتال نیز نیاز به دانستن چگونگی تشکیل و ساختار درونی آن نیست.
بخاطر طراحی ساده و قابل فهم کیف‌پول‌ها کارکردن با آن‌ها به راحتی کارکردن با گوشی‌های قدیمی و ارسال یک پیامک ساده است.
اکنون برای فهم بیشتر موضوع کیف‌پول ارز دیجیتال از دید فنی آن را بررسی می‌کنیم.
از نظر فنی در واقع کیف‌پول یک واسطه بین شما و ارز‌دیجیتال است که درخواست‌های شما را از بین شبکه‌های بلاک‌چین دریافت می‌کند و به آن‌ها پاسخ می‌دهد.
کیف‌پول‌های ارز دیجیتال درواقع با جابجا کردن رمز ارزها مالکیت ارزها را از فردی به فرد دیگر منتقل می‌کنند و تفاوت آن‌ها با عملکرد کارت به کارت کردن ارزهای فیات این است که در انتقال ارز دیجیتال توسط کیف‌پول موجودی روی بلاک‌چین و در عملیات کارت به کارت روی سیستم متمرکز بانک‌ها ذخیره می‌شود.

بیشتر بخوانید: 6 تا از بهترین کیف‌پول‌های اتریوم

کیف پول ارزهای دیجیتال

کلید عمومی و کلید خصوصی

کلیدهای عمومی و خصوصی واقع در کیف‌پول‌ها وظیفه‌ی مهمی دارند و مالکیت ارزهای دیجیتال موجود در کیف‌پول‌ها را نشان می‌دهند.
همچنین کیف‌پول‌ها وظیفه‌ی ذخیره کردن این کلیدها را برعهده دارند.
ممکن است دربرخی از کیف‌پول‌ها این کلید‌ها نشان داده‌‌ نشوند که خب نیازی به پیدا بودن آن‌ها هم نیست همینقدر که از مفهوم و وجود داشتن آن‌ها اطلاع داشته‌باشید کافی است.

کلید خصوصی

همانگونه که رمز کارت بانکی برای هرکس ضروری و بسیار محرمانس و با داشتن آن می‌توان به حساب فرد دسترسی داشت، در حوزه‌ی رمز ارزها کلید خصوصی نیز همینقدر مهم و محرمانه است و از متنی بلند شامل حروف و اعداد انگلیسی تشکیل شده است و برای خرج کردن دارایی‌های هرشخص استفاده می‌شود.
نکته: برای حفظ دارایی‌های خود کلید خصوصی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.
فایده‌ی بلندی و پیچیدگی کلید خصوصی این است که هک کردن آن را برای هکر‌ها مشکل می‌کند ولی چون برای استفاده‌ی کاربران دردسرساز است از عبارت بازیابی که عبارتی 12 تا 24 کلمه‌ای انگلیسی است که از کلید خصوصی درست شده استفاده می‌کنیم.
عبارت بازیابی نسخه‌ی ساده‌تر همان کلید خصوصی است که حفظ کردن آن برای موجودی کیف‌پول شما بسیار حائز اهمیت است.

کلید عمومی

کلید عمومی درواقع مکمل کلید خصوصی است و همانند آن رشته‌ای بلند از حروف و اعداد انگلیسی است.
کلید عمومی در واقع محرمانه نیست و اشتراک گذاشتن آن با دیگران مشکلی ندارد. همچنین کار کلید خصوصی را انجام می‌دهد و با در اختیار قرار دادن آن به شبکه‌ی بلاک‌چین می‌توانید مطمئن شوید که تراکنش شما انجام شده‌است یا نه.

بیشتر بخوانید: بهترین کیف‌پول‌های CARDANO درسال2022

آدرس کیف‌پول چیست؟

برخلاف کلیدهای خصوصی و عمومی که در کیف‌پول‌ها به طور مستقیم دیده نمی‌شوند، با آدرس کیف‌پول بسیار سر و کار داریم و توجه ویژه‌تری نیاز است.
آدرس کیف‌پول نیز رشته‌ای منحصر به فرد شامل اعداد و حروف انگلیسی است و با دراختیار قرار دادن آن به فروشنده کمک می‌کنیم تا ارزدیجیتال را برای ما ارسال کند.
همچنین برای ارسال ارز به فرد دیگر نیز ما نیاز به داشتن آدرس کیف‌پول آن داریم که بیشتر اوقات از قسمت دریافت (receive) امکان دریافت آدرس کیف‌پول وجود دارد.
نکته: آدرس کیف‌پول با کلید عمومی تفاوت دارد.
برای فهم بیشتر یک مثال برای آدرس کیف‌پول آورده‌ام:
22Ecy8W9QS56tFH23lkob2g2XZ91lmn4r6B9
همانطور که می‌بینید آدرس کیف‌پول ترتیب خاصی ندارد و متنی بلند از حروف و اعداد بهم ریخته‌است.
نکته: نگران نباشید نیازی به حفظ کردن آدرس کیف‌پول خود نیست و می‌توانید آن را کپی یا اسکن کنید و یا از آن یک عکس بگیرید و به همراه داشته ‌باشید.
ارزهای دیجیتال مانند ریپل و ایاس علاوه‌بر داشتن آدرس کیف‌پول یک نشانه‌ی دیگر به نام ممو یا تگ نیز دارند که برای دسته‌بندی کردن دارایی‌های یک آدرس به کار می‌رود که برای خرید و فروش همچنین ارزهایی باید علاوه‌بر وارد کردن آدرس کیف‌پول تگ یا ممویی را هم که در اختیار دارید وارد کنید تا از گم شدن دارایی خود جلوگیری کنید.
دانستن مطالب بالا برای شروع کار با ارزهای دیجیتال کافی است.

بیشتر بخوانید: 7 کیف پول برتر سولانا

بیشتر بخوانید: 5 تا از بهترین کیف‌پول‌های تتر