کریپتو کارنسی

 

کریپتو کارنسی چیست؟

کریپتوکارنسی شامل پیش‌بینی نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال توسط حساب معاملاتی CFD یا خرید و فروش سکه‌‌های مهم در صرافی است. در این مقاله اطلاعات بیشتری در مورد تجارت ارزهای دیجیتال، نحوه عملکرد آن و آنچه بازارها را به حرکت در می‌‌آورد بیان خواهیم کرد.
قراردادهای ما به التفاوت یا Contract For Difference به اختصار CFD، مشتقات مالی هستند که به شما امکان می‌دهند با پیش‌بینی نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال بدون داشتن یک دارایی، روی تغییرات قیمت آن معامله و سود کنید. اگر فکر می‌کنید ارزش یک ارزدیجیتال افزایش می‌یابد، می‌توانید Long کنید و آن را بخرید و اگر حدس می‌زنید سقوط خواهد کرد، به صورت Short فروش کنید.
هر دو حالت دارای اهرم هستند، به این معنی که یک سپرده کوچک به نام مارجین می‌گذارید تا در معرض دید بازار اصلی قرار بگیرد. سود و زیان معامله با توجه به ضریب اهرم محاسبه می‌شود.

خرید و فروش ارزهای دیجیتال از طریق صرافی

زمانی که ارزهای دیجیتال را از صرافی خریداری می‌کنید، خود سکه خریداری می‌شود ابتدا یک حساب صرافی ایجاد می‌گردد؛ که ارزش کامل دارایی را برای باز کردن یک موقعیت قرار می‌گیرد تا زمانی که آماده فروش شوید، توکن‌های ارزدیجیتال در کیف‌پول ذخیره می‌شود.

بازارهای ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

بازارهای کریپتوکارنسی غیرمتمرکز هستند و توسط هیچ مقام مرکزی مانند دولت منتشر یا حمایت نمی‌شوند. در عوض در شبکه‌ای سراسری از کامپیوترها اجرا می‌شوند. با این حال، ارزهای دیجیتال را می‌توان در صرافی‌ها خرید و فروش کرد یا در کیف‌پول ذخیره کرد.
برخلاف ارز فیات ارزهای دیجیتال تنها به عنوان یک رکورد دیجیتالی مشترک ذخیره شده در یک بلاک‌چین وجود دارند. زمانی که کاربر می‌خواهد واحدهای ارزدیجیتال را به حساب دیگری ارسال کند، آن را به کیف‌پول دیجیتال آن کاربر ارسال می‌کند. تراکنش از طریق فرآیندی به نام ماینینگ به بلاک‌چین اضافه می‌شود، تأیید نهایی میگردد. معمولاً توکن‌های ارزهای دیجیتال جدید نیز به این ترتیب ایجاد می‌شوند.

بلاک‌چین چیست؟

بلاک‌چین ثبت دیجیتال مشترک، از داده‌های ثبت شده است. تاریخچه تراکنش برای هر واحد از ارزدیجیتال نشان می‌دهد چگونه مالکیت در طول زمان تغییر کرده است؟ بلاک‌چین با ثبت تراکنش‌ها در بلوک‌ها کار می‌کند و بلوک‌های جدیدی در جلوی زنجیره اضافه می‌شود.
فناوری بلاک‌چین دارای ویژگی‌های امنیتی منحصر به فردی است که فایل‌های کامپیوتری معمولی فاقد آن است.

اجماع شبکه بلاک چین

فایل بلاک‌چین بر روی چندین نود در یک شبکه سراسری ذخیره می‌شود و اطلاعات ارسال شده در شبکه توسط همه‌ی گره‌ها بررسی می‌گردد این ویژگی باعث شفافیت و تغییر ناپذیری آن شده است؛ و در برابر هر گونه دستکاری، هک، خطا انسانی یا خطا نرم‌افزاری مصون است.

رمزنگاری

بلوک‌ها توسط رمزنگاری (ریاضیات پیچیده و علوم کامپیوتری) به یکدیگر مرتبط می‌شوند. هر گونه تلاش برای تغییر داده‌‌ها، پیوند‌های رمزنگاری بین بلوک‌ها را مختل می‌کند و می‌تواند به سرعت توسط کامپیوتر‌های موجود در شبکه به عنوان ارز تقلبی شناسایی شود.

استخراج ارزدیجیتال چیست؟

استخراج ارزهای دیجیتال فرآیندی است که طی آن تراکنش‌های اخیر ارزدیجیتال بررسی می‌شوند و بلاک‌های جدیدی به بلاک‌چین اضافه می‌گردد.

بررسی معاملات

کامپیوترهای ماینینگ تراکنش‌های معلق را از یک استخر انتخاب می‌کنند و مورد بررسی قرار می‌گیرد که فرستنده دارای وجوه کافی برای تکمیل تراکنش باشد، این بررسی شامل جزئیات تراکنش و تاریخچه تراکنش‌های ذخیره شده در بلاک‌چین است. بررسی دوم تأیید می‌کند که فرستنده اجازه انتقال وجه را با استفاده از کلید خصوصی خود داده باشد.

ایجاد یک بلوک جدید

کامپیوترهای ماینینگ تراکنش‌های معتبر را در بلوک جدید جمع‌آوری می‌کنند و با یافتن راه‌حلی برای یک الگوریتم پیچیده تلاش می‌کنند پیوند رمزنگاری به بلوک قبلی را ایجاد کنند. هنگامی که کامپیوتر موفق به ایجاد پیوند‌ بشود، بلوک را به نسخه خود از فایل بلاک‌چین اضافه می‌کند و به روز رسانی را در سراسر شبکه پخش می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری

چه چیزی بازارهای ارز دیجیتال را به حرکت در می‌آورد؟

بازارهای ارزدیجیتال بر اساس عرضه و تقاضا حرکت می‌کند. با این حال، از آنجایی که غیرمتمرکز هستند، تمایل دارند از بسیاری از نگرانی‌های اقتصادی و سیاسی که بر ارزهای فیات تأثیر می‌گذارد عاری بمانند در حالی که هنوز ابهامات زیادی در مورد ارزهای رمزپایه وجود دارد، عوامل زیر می‌توانند تأثیر قابل توجهی بر قیمت آن‌ها داشته باشند:

  •  عرضه: تعداد کل سکه‌ها و نرخی که با آن آزاد می‌شوند، از بین می‌روند یا گم می‌شوند.
  • سرمایه‌گذاری در بازار: ارزش تمام سکه‌های موجود و نحوه درک کاربران از این امر در حال توسعه است.
  •  مطبوعات: نحوه نمایش ارز دیجیتال در رسانه‌ها و میزانی که آن را پوشش می‌دهد.
  • یکپارچه‌سازی: میزانی که ارزدیجیتال به راحتی در زیر ساخت‌های موجود مانند سیستم‌های پرداخت تجارت الکترونیک ادغام می‌شود.
  •  رویدادهای کلیدی: رویدادهای مهم مانند به روز رسانی‌های نظارتی، نقض‌های امنیتی و شکست‌های اقتصادی اتفاق می‌افتد.

معاملات ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کند؟

با IG می‌توانید ارزهای دیجیتال را از طریق یک حساب CFD معامله کنید. CFD محصولات مشتقاتی که به شما امکان می‌دهد در مورد افزایش یا کاهش ارزش ارزدیجیتال مورد نظر خود پیش‌بینی کنید قیمت‌ها به ارز فیات مانند دلار آمریکا نقل می‌شود و شما هرگز مالکیت خود ارز را به دست نمی‌گیرید.
CFD محصولات اهرمی هستند، موقعیت برای کسری از ارزش کامل معامله باز کنید؛ اگر چه محصولات اهرمی می‌توانند سود شما را افزایش دهند، اما اگر بازار برخلاف پیش‌بینی شما حرکت کند، ضرر را افزایش می‌دهد.

اسپرد در معاملات ارزهای دیجیتال چقدر است؟

اسپرد تفاوت بین قیمت خرید و فروش اعلام شده برای یک ارزدیجیتال است. مانند بسیاری از بازارهای مالی، زمانی که در یک بازار ارزدیجیتال موقعیتی باز می‌کنید، با دو قیمت روبرو خواهید شد. در موقعیت خرید با قیمت خرید که کمی بالاتر از قیمت بازار است معامله می‌شود و در موقعیت فروش قیمت معامله کمتر از قیمت بازار است.

چه چیزی در معاملات ارزهای دیجیتال زیاد است؟

ارزهای رمزنگاری شده اغلب به صورت انبوه معامله می‌شوند دسته‌ای از توکن‌های ارزهای دیجیتال که برای استاندارد سازی اندازه معاملات استفاده می‌شوند. از آنجایی که ارزهای دیجیتال بسیار نوسان دارند، تعداد زیادی از ارزها بسیار کوچک هستند(بیشتر آن‌ها فقط یک واحد از ارزهای دیجیتال پایه هستند) با این حال برخی از ارزهای دیجیتال در لات‌های بزرگتری معامله می‌شوند.

بیشتر بخوانید: PUMP AND DUMP CRYPTO

اهرم در معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

اهرم روش معاملاتی است که کاربران را قادر می‌سازد در ازاء پرداخت سپرده‌ی اولیه به نام مارجین که به صرافی داده شده، صرافی وامی را به معامله گر ‌بدهد و هر ثانیه سودی را از او پس ‌بگیرد. در نتیجه ممکن است معامله با سود تمام شود ولی سودی که به صرافی داده می‌شود بیش از سودی باشد که خودش کسب کرده است. هر چقدر ضریب اهرم بالاتر باشد مقدار وام بیشتر و سود و زیان حاصل از معامله نیز بیشتر می‌شود. با بستن موقعیت اهرمی سود و زیان برابر با هم هستند.

در حالی که اهرم سود شما را افزایش می‌دهد، خطر افزایش زیان را نیز به همراه دارد که از حاشیه سود در یک معامله فردی فراتر می‌رود. بنابراین در تجارت اهرمی نحوه مدیریت ریسک بسیار اهمیت دارد.

حاشیه در معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

مارجین بخش کلیدی معاملات اهرمی است. این اصطلاح برای توصیف سپرده اولیه که برای باز کردن و حفظ یک موقعیت اهرمی به کار می‌رود. مقدار مارجین بسته به کارگذار و میزان معامله، تغییر می‌کند.
معمولاً حاشیه به صورت درصدی از موقعیت کامل بیان می‌شود. معامله روی بیت‌کوین (BTC) ممکن است نیاز به پرداخت 15% از ارزش کل موقعیت برای باز شدن آن داشته باشد. بنابراین به جای واریز5000 دلار، فقط باید 750 دلار واریز کنید.

pip در معاملات ارزهای دیجیتال چیست؟

پیپ‌ها واحد‌های هستند که برای اندازگیری نوسان قیمت یک ارز دیجیتال استفاده می‌شوند و به حرکت یک رقمی قیمت در یک سطح خاص اشاره می‌کنند. به طور کلی، ارزهای دیجیتال ارزشمند در سطح دلار معامله می‌شوند. برای مثال حرکت از قیمت 190.00 دلار به 191.00 دلار به این معنی است که این ارز دیجیتال یک پیپ جابجا شده است. در برخی از ارزهای دیجیتال با ارزش کمتر در مقیاس‌های مختلف معامله می‌شوند، جایی که پیپ می‌تواند یک سنت یا حتی کسری از سنت باشد.
مهم است که جزئیات را در پلتفرم انتخابی خود بخوانید تا اطمینان حاصل کنید که سطحی را که حرکت قیمت در آن اندازه‌گیری می‌شود، قبل از انجام معامله درک کرده اید.

بیشتر بخوانید: NFT چیست؟ آیا ارزش سرمایه‌گذاری را دارد؟

 

امتیاز به این مطلب
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید