تاریخچه‌ای کوتاه از بیت‌کوین

ساتوشی ناکاموتو وایت‌پیپر بیت‌کوین را در 31 اکتبر 2008 منتشر کرد و نحوه‌ی عملکرد و پیاده‌سازی ارزدیجیتال را شرح داد. آن‌ها پیشنهاد کردند که از یک دفتر کل غیرمتمرکز تراکنش استفاده شود که به صورت دسته‌ای به نام بلوک بسته‌بندی شده و با الگوریتم‌های رمزنگاری ایمن شده‌اند. بعدها این سیستم بلاک‌چین نام گرفت. ساتوشی ناکاموتو بعد از دو ماه اولین بلاک در شبکه‌ی بیت‌کوین را استخراج کرد که به عنوان بلاک پیدایش شناخته می‌شود و بدین ترتیب اولین ارز‌دیجیتال جهان راه‌اندازی شد.
در طول سال‌ها گروه‌های زیادی با اصلاح آسیب‌پذیری و افزودن ویژگی‌های جدید در بهبود نرم‌‌افزار این رمزارز نقش داشته‌اند.

بیت‌کوین چیست؟

بیت‌کوین ارز رمزنگاری شده همتا به همتا است که به صورت غیرمتمرکز عمل می‌کند و تراکنش‌های آن بر روی دفتر کلی بلاک‌چین ثبت می‌شود. یعنی تمام تراکنش‌های مستقیماً بین شرکت‌کنندگان مستقل و بدون نیاز به هیچ واسطه‌ای برای اجازه یا تسهیل انجام می‌شود.

چرا رمزارز بیت‌‌کوین آنقدر خاص است؟

بیت کوین صنعت کاملاً جدیدی را به وجود آورد که هر کسی در سر تا سر جهان می‌تواند در آن شرکت کند. بیت‌کوین اولین ارزدیجیتال است که یک مبنا مفهومی و تکنولوژیکی ایجاد کرده است و جامعه‌ای جهانی ساخته که کاربران در زندگی روزمره خود از آن بهره می‌برند و به تجارت می‌پردازند.
کل بازار ارزهای دیجیتال براساس ایده تحقق یافته‌ی بیت‌کوین ساخته شده است. ایده‌ای که طبق آن هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند پول را بدون دخالت واسطه‌های مانند بانک‌ها و شرکت‌های خدمات مالی ارسال و دریافت کند.

آلت کوین

آلت کوین (Altcoins) چیست؟

به غیر از بیت‌کوین به تمام 9894 سکه‌ی لیست شده در coinmarketcp به طور کلی آلت‌کوین گویند.
Altcoins مخفف کلمه‌ی Alternative Coin است که به معنای جایگزینی برای بیت‌کوین می‌باشد. ارز‌دیجیتالی است که از فناوری بلاک‌چین برای تراکنش‌های همتا به همتا امن استفاده می‌کند.
آلت کوین‌ها از همان مفهوم غیرمتمرکز استفاده می‌کند که بیت‌کوین بر مبنأ آن پایه‌گذاری شده است و با افزودن ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد به آن همه چیز را یک قدم به جلو برده است. برای مثال اتریوم دومین ارز با ارزش بازار ارزهای دیجیتال، ایده قراردادهای هوشمند را معرفی کرد. قراردادهای هوشمند کدهایی هستند که می‌توانند به طور خودکار توافقات بین طرفین را با استفاده فناوری بلاک‌چین خود اجرا ‌کنند. این امر دروازه‌های جدیدی را برای توسعه موارد استفاده و برنامه‌های کاربردی جدید برای کریپتو باز کرد.
در عملکرد کلی آلت‌کوین‌ها نرخ پردازش تراکنش‌ و پاسخگویی به تقاضا‌ی خدمات خود را بهبود بخشیده‌اند.
بیت‌کوین به عنوان یک ارز فراگیر طراحی و ساخته شد و سازندگان آن احتمالاً موارد استفاده چندگانه از فناوری بلاک‌چین را تصور نمی‌کردند. آلت‌کوین‌ها از مکانیسم‌های مختلفی برای کاهش هزینه و پیچیدگی استخراج استفاده می‌کنند و نسبت به بیت‌کوین تراکنش‌های بیشتری را در هر ثانیه پردازش می‌کنند. به علاوه، برخی از این ارزهای دیجیتال جدید از فناوری‌هایی مانند قراردادهای هوشمند، توکن‌های غیرقابل تعویض(NFT) ، مالی غیرمتمرکز (DeFi) استفاده می‌کنند که به آن‌ها اجازه می‌دهد برنامه‌های نوآورانه‌ بسازند و مشکلاتی را که بیت‌کوین در حال حل آن است را حل کنند.

مزایای بیت‌کوین در مقابل آلت‌کوین

بزرگترین مزیت بیت‌کوین نسبت به آلت‌کوین‌ها اثر شبکه و امنیت بهبود یافته آن است. اثر شبکه یک مفهوم شبکه‌ای است و به تأثیر تعداد کاربران یک ارز بر ارزش آن گویند. هر چقدر کاربران از یک ارز در معاملات و مبادلات بیشتری استفاده کنند ارزش آن ارز بیشتر می‌شود. در حال حاضر بیت‌کوین با بیشترین تبادلات با ارزش‌ترین ارزدیجیتال در دنیا است. همچنین بیت‌کوین به عنوان شبکه ذخیره‌ی ارزش نسبت به هر آلت‌کوین دیگری امنیت بیشتری دارد

معایب بیت‌کوین در مقابل آلت‌کوین

آلت‌کوین‌ها با اهداف متفاوت‌تری نسبت به بیت‌کوین‌ها ایجاد شده‌اند. عرضه‌ی کوین، بعضی از آلت‌کوین‌ها به روش متفاوت‌تری از بیت‌کوین است و یا مدل اقتصادی متفاوتی از آن دارند.
بیت‌کوین برای استخراج از الگوریتم گواه اثبات کار (POW) و دستگاه‌هایی به نام ماینر استفاده می‌کند. این دستگاه‌ها برق زیادی مصرف می‌کنند که برای محیط‌زیست بسیار مضر است، بسیاری از آلت‌کوین‌ها برای حل این مشکل از الگوریتم‌های گواه اثبات سهام (POS) و گواه اثبات سهام وکالتی (DPOS) بهره می‌گیرد که کم هزینه‌تر است و خطر زیست‌محیطی ندارد.
آلت‌کوین‌هایی هم هستند که کاربرد متفاوت‌تری را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال ترون پلتفرم قرارداد هوشمندی است که بر بستر شبکه اتریوم اجرا شده و ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) را ممکن می‌سازد. و ارز مونرو (Monero) بر پایه‌ی اصول غیرقابل ردیابی ایجاد شده و بر حفظ حریم خصوصی کاربران تمرکز کرده است.

بیت کوین

بیت‌کوین یا آلت‌کوین کدام برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟

بهتر است قبل از اینکه برای خرید ارزهای دیجیتال هزینه صرف کنید تحقیقات لازم را انجام دهید و ویژگی‌های و عملکرد هر ارز به خوبی بشناسید و بر اساس نیاز خود ارز مناسب را خریداری کنید.