انیگما چیست؟

انیگما با نماد ENG یک ارز دیجیتال قابل استخراج است. این ارز در سال ۲۰۱۷ توسط تیمی از فارغ التحصیل‌های MIT راه اندازی شد.

در واقع انیگما یک پروژه ی دانشگاهی بود ولی به گونه‌ای توسعه یافت که امروزه جزو ۱۰۰ ارز دیجیتال برتر دنیاست. پروتکل انیگما قصد برطرف کردن دو مشکل در بلاک چین را دارد: ۱) مقیاس پذیری ۲) حریم خصوصی

حریم خصوصی در انیگما:
شرکت انیگما ادعا می‌کند که می تواند حریم خصوصی را برای قراردادهای هوشمند و بلاک چین‌های عمومی فراهم کند. انیگما در ابتدا شبکه‌ی حریم خصوصی خود را بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کرد. اما در فوریه ۲۰۲۰ شبکه‌ی اصلی خود را راه اندازی کرد.

با این حال توسعه دهندگان انیگما می‌گویند که این پروژه هنوز می‌تواند با بلاک چین اتریوم کار کند. اگر نیگما هنگامی که روی یک بلاک چین عمومی مانند اتریوم قرار دارد استفاده شود محاسبات آن خارج از شبکه اصلی اتریوم اتفاق می‌افتد اما تاییدهای عمومی اجماع و پرداخت‌ها در بلاک چین اصلی اتریوم به وقوع می‌پیوندد.

نحوه عملکرد ارز دیجیتال انیگما (Enigma)

شبکه انیگما با گرفتن داده‌ها، شکستن، رمزگذاری و توزیع آن‌ها در شبکه‌ای از گره‌های مخفی کار می‌کند و به داده ها کمک می‌کند تا مخفی بمانند.

اگر از انیگما در هنگامی که در بالای یک بلاکچین عمومی مانند اتریوم قرار دارد استفاده شود، این محاسبات پنهان خارج از زنجیره اصلی اتریوم اتفاق می‌افتد، اما تأییدهای عمومی، اجماع و پرداخت‌ها در بلاکچین اصلی اتریوم اتفاق می‌افتد.

پروتکل انیگما در ابتدا شبکه حریم خصوصی خود را در بالای بلاکچین اتریوم ایجاد کرد. اما در فوریه 2020، این شرکت راه اندازی شبکه اصلی خود را اعلام کرد که به عنوان لایه اجماع جایگزین اتریوم می‌شود. با این حال، توسعه دهندگان انیگما می‌گویند که این پروژه هنوز می‌تواند با بلاک چین اتریوم کار کند.

بنیانگذاران ارز دیجیتال انیگما (Enigma) چه کسانی هستند؟

پروژه انیگما برای اولین بار در سال 2015 در مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT) معرفی شد. بنیانگذاران انیگما “گای زیسکایند” و “کن کیساگان” مدیر عامل و مدیر ارشد تدارکات فعلی آن هستند.

چه چیزی ارز دیجیتال انیگما (Enigma) را منحصر به فرد کرده است؟

انیگما مبتنی بر قراردادهای محرمانه، گره‌های مخفی و حالت‌های مخفی هستند. قراردادهای محرمانه دقیقاً مانند قراردادهای هوشمند هستند، با این تفاوت که داده‌ها خصوصی نگه داشته می‌شوند.

قراردادهای محرمانه با اتریوم سازگار هستند، بنابراین توسعه دهندگان قراردادهای محرمانه می‌توانند بهترین ویژگی‌های هر دو شبکه را با هم ترکیب کنند.

استفاده از اتریوم برای ذخیره داده‌های عمومی مانند موجودی کاربران و استفاده از انیگما برای پردازش داده‌های شخصی مانند تراکنش‌های مخفی.

قراردادهای محرمانه از محاسبات ایمن استفاده می‌کنند، یعنی نوعی رمزنگاری که محاسبات را بدون فاش کردن اطلاعات انجام می‌دهد.

این محاسبات از طریق فرآیندی به نام “اشتراک پنهانی”(secret sharing) انجام می‌شود که داده‌ها را تقسیم و رمزگذاری می‌کند و آن را بین گره‌های مختلف در شبکه پخش می‌کند.

قراردادهای محرمانه در انیگما

قراردادهای محرمانه دقیقا مانند قراردادهای هوشمند هستند با این تفاوت که داده‌ها خصوصی نگه داشته می‌شوند.

قراردادهای محرمانه‌ی انیگما با اتریوم سازگار هستند بنابراین توسعه دهندگان قراردادهای محرمانه می‌توانند بهترین ویژگی‌های هر دو شبکه را با هم ترکیب کنند.

قراردادهای محرمانه از محاسبات ایمن استفاده می‌کنند، یعنی نوعی رمزنگاری که محاسبات را بدون فاش کردن اطلاعات انجام می‌دهد.

 

نحوه تهیه توکن‌های ENG

توکن‌های انیگما در اکسچنج‌هایی مثل Binance و Huobi قابل خرید هستند. قرار نیست برای نودهای فعال در شبکه انیگما به عنوان پاداش یا کارمزد توکن ENG منتشر شود اما با راه اندازی مین نت، پاداش و کارمزدها در قالب SCRT پرداخت خواهد شد.

کارهای قابل انجام با انیگما

در نهایت همه قادر به راه اندازی یک نود سری و به دست آوردن پاداش خواهند بود اما در ابتدا تعداد این نودها به 50 نود جنسیس محدود است. اگر شما جزء این 50 نود نباشید باز هم می‌توانید با محول کردن نمایندگی نودهای خودتان به یکی از این 50 نود، در این شبکه مشارکت داشته باشید.

آینده

انیگما امیدوار است که با راه اندازی مین نت مخصوص خودش بتواند قراردادهای سری را روی شبکه مخصوص خود اجرا کند و با بلاک‌چین‌های دیگر مثل اتریوم ترکیب شود. هدف این است که انیگما بتواند یک لایه حریم خصوصی روی هر بلاک‌چینی ایجاد کند.

با این وجود ممکن است پس از صدور حکم کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا درباره ICO انیگما، دستیابی به این هدف تا زمان رفع موانع قانونی به تعویق بیفتد.

از کجا توکن‌های انیگما را بخریم؟

توکن‌های انیگما در صرافی‌هایی مانند بایننس (Binance) و هیوبی (Huobi) موجود است.

بایننس بزرگ‌ترین صرافی ارز دیجیتال دنیاست و ساختن حساب در سایت آن رایگان می‌باشد. هیوبی نیز صرافی ارز دیجیتال معتبری است که در سنگاپور قرار دارد.

در پایان لازم می‌دانم چند نکته مهم در سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال را بیان کنم. اول این که هرگز همه‌ی دارایی خود را روی یک ارز خاص سرمایه گذاری نکنید.بهتر است ارزهای مختلفی را در سبد دارایی خود داشته باشید.

نکته دوم این که بیش از توان مالی خود سرمایه گذاری نکنید زیرا ارزهای دیجیتال به خاطر ماهیت بی ثبات خود دارای ریسک بالایی هستند و به خاطر داشته باشید که کاربرد ارز دیجیتال مورد نظر خود را بسنجید تا یک سرمایه گذاری با ارزش داشته باشید.