اتریوم 2

دیروز ویتالیک بوترین، پایه‌گذار اتریوم از رونمایی اولین هارد فورک بیکن چین اتریوم 2.0 با نام HF1 خبر داد. به نقل از کوین تلگراف، این هارد فورک این امکان را به توسعه دهندگان می‌دهد که روی بیکن چین به‌روزرسانی‌های کلیدی را اجرا کنند که باعث تغییرات اساسی‌تر در آینده خواهد شد.
از عمده‌ترین تغییرات می‌توان به پشتیبانی از لایت کلاینت‌ها (کلاینت‌های سبک) اشاره کرد که با کمترین منابع کار می‌کنند و قابل نصب روی تلفن‌های همراه هستند. مزیتی که لایت نودها دارند این است که خودشان می‌توانند وظیفه تایید بلاک چین را بر عهده بگیرند.

مفهومی در اتریوم وجود دارد تحت عنوان متصدیان همگام‌سازی (Sync Committees). وظیفه‌ای که این اعتبارسنج‌ها دارند این است که امضاهای خاصی را به صورت تصادفی ایجاد می‌کنند که باعث تعیین نسخه صحیح از زنجیره می‌شود و به همین دلیل پیشتیبانی از لایت نودها ارائه شد.
از تغییرات دیگری که این هارد فورک‌ها ارائه می‌دهند اصلاح و رفع آسیب پذیری‌های احتمالی است. به نقل از توسعه دهندگان، این مزیت ممکن است برای سازماندهی مجدد بلاک چین مورد استفاده قرار گیرد.

لازم به ذکر است این مشکلات باید زمان بندی دقیقی داشته باشند و با مهارت زیادی انجام شوند. ویتالیک بوترین گفته بود که قبل از راه‌اندازی اتریوم 2.0 این ضعف‌ها وجود داشت اما دیرتر کشف شدند و اصلاح آن قبل از راه‌اندازی وجود نداشت.

از تغییرات دیگر این هارد فورک می‌توان به پیاده‌سازی مکانیزم جریمه‌ها اشاره کرد. در اتریوم 2.0 از جریمه‌ها تحت عنوان اسلشینگ (Slashing) یاد می‌شود.

هم اکنون سهام‌گذاران اتریوم 2.0 ممکن است به دلیل فعالیت نکردن و یا پشتیبانی از زنجیره‌هایی با طول کم بخشی از سرمایه خود را از دست بدهند که در واقع نوعی جریمه برای آنها ایجاد می‌کند و باعث خنثی شدن حملات می‌شود.

احتمال آن وجود دارد که سهام‌گذارانی که فعالیتشان را با اینترنت‌های خانگی انجام می‌دهند با مشکل مواجه شوند مثلا ضعیف بودن یا قطعی اینترنت باعث از دست رفتن سرمایه‌شان شود.

این نوع جریمه‌ها از یک سیستم توان‌دار استفاده می‌کنند؛ به این مفهوم که بین فردی که قطع ارتباط‌های او با شبکه زیاد است و فردی که ارتباطش به صورت پیوسته قطع می‌شود تفاوت قائل می‌شود مثلا جریمه سهام‌گذاری که ارتباطش با شبکه، 1 ساعت متوالی قطع شده است 10 برابر بیشتر از سهام‌گذاری است که 10 بار به مدت 6 دقیقه قطع شده است.

از این رو مبلغ جریمه یکجا از حساب سهام‌گذار کسر نخواهد شد و این کار به صورت تدریجی اتفاق خواهد افتاد. همین امر باعث می‌شود تا زمانی که سهام‌گذار حداقل‌هایی را برای تامین امنیت شبکه انجام ندهد سرمایه از دست بدهد.


لذا با به‌روزرسانی‌های این هارد فورک، امنیت شبکه بیشتر و کار برای کسانی که به دنبال اختلال در شبکه هستند سخت‌تر شود.


هنوز مشخص نشده است که هارد فورک HF1 چه زمانی رونمایی خواهد شد، زیرا همچنان در مرحله توسعه و بررسی است. توسعه دهندگان اتریوم به دنبال اسمی برای HF1 هستد که اسم‌های پیشنهادی شامل ماه‌های سال، اسم ستاره‌ها، اسم‌های حوزه نجوم و نواحی مختلف بازی WOO است.