پی اس ووچر چیست ؟

تاکنون چند بار نام پی اس ووچر به گوشتان خورده است؟ احتمالا اگر اهل دنیای اقتصاد هم نباشید و تاکنون نخواسته باشید از سایت‌های خارجی محصول یا خدماتی را دریافت کنید، عنوان پی اس ووچر یا همان پریمیوم ووچر را در انواع اکانت‌های خود مانند اکانت پلی استیشن ( PS ) دیده باشید.

در گذشته نه چندان دور، بیشتر سایت‌ها و دیوایس‌های مختلفی که امروز از اعتبار بالایی برخوردار هستند، برای جذب مخاطب بالا بیشتر خدمات خود را رایگان در اختیار عموم قرار می‌دادند.

ما ایرانیان نیز درست به اندازه یک فرد اروپایی از این خدمات برخوردار بودیم. اما رفته رفته که مشتری‌ها و مخاطبان این گونه محافل بیشتر شد، قانون اقتصاد دستور می‌دهد که کم کم شرکت ارائه دهنده خدمات، برای ارائه خدمات خود هزینه دریافت کند.

چرا که مشتری خوبی را به دام انداخته و به نوعی ان‌ها را به خود معتاد کرده است. بنابراین مخاطب و مشتری چاره‌ای جز پرداخت هزینه خواسته شده ندارد و اتفاقا با رضایت کامل این کار را می‌کند.

اما مشکل اصلی اینجاست که برخی از کشورها مانند کشور ایران در مبادلات آنلاین جهانی ( اگر نخواهیم از تحریم اقتصادی صحبت کنیم ) دچار ضعف اساسی و زیرساختی است. بنابراین کاربران مختلف این شرکت ها، مانند پلی استیشن کم کم دچار مشکلات اساسی می‌شوند.

حتی اگر این شرکت‌ها بخواهند تا ابد برخی از خدمات خود را رایگان نگه دارند، لذت اصلی استفاده از آن‌ها در خدمات پولیشان نهفته شده است. بنابراین باید راهی جدید پیدا کرد.

بجز این اتفاق، دیگر دنیا فراتر از یک منطقه جغرافیایی خاص می‌اندیشد. انسان‌ها آزادند که از هرجا که دوست دارند، هر چه را که می‌خواهند ( به شرط عدم ضرر به دیگری ) خریداری کنند و داشته باشند.

برای همچنین اتفاقی باید، واحد پولی فرا ملیتی و البته فرا واقعی ( بالاتر از دلار ) داشته باشیم. چیزی که درست به اندازه خدماتی که دریافت میکنیم اینترنتی و مجازی باشد. چیزی شبیه به پی اس ووچر.

پی اس ووچر چیست؟

به ساده‌ترین زبان ممکن اگر بخواهیم بگوییم، پی اس ووچر چیزی شبیه به همین کارت شارژهای اعتباری هستند که به واسطه آن خط تلفن همراه خود را شارژ می‌کنیم. با این تفاوت که پی اس ووچر دارای کاربردهای بیشتری نسبت به آن می‌باشد.

در حقیقت پی اس ووچر تشکیل شده از تعدادی کد و کاراکتر است به واسطه وارد کردن این کد شما اعتبار دریافت می‌کنید. میزان اعتبار دریافتی شما به اندازه هزینه است که برای خرید پی اس ووچر یا کد فوچرز کرده اید.

البته در این میان مقداری کارمزد نیز محاسبه می‌شود که حضورش کاملا طبیعی است.

بنابراین پی اس ووچر همان کارت شارژ با قابلیت‌های جهانی است.

اما چیزی که کاملا مشخص و واضح است این است که همانطور که شما نمی‌توانید کارت شارژ ایرانسل را از طریق خط همراه اول استفاده کنید، شما نمی‌توانید در هر سایت و دیوایسی به صرف داشتن کد پی اس ووچر اقدام به خرید و یا دریافت خدمات کنید.

در حقیقت شما وقتی می‌توانید از این کد استفاده کنید که سایت ارائه دهنده خدمات و محصولات از آن پشتیبانی کند. این ویژگی کاملا طبیعی در دنیای مجازی محسوب می‌شود.

در گذشته نه چندان دور که کمتر بحث ارزهای دیجیتال وجود داشت و کمتر کسی به فکر تهیه پول دیجیتالی بود، پی اس ووچر دسترسی بیشتری داشت، اما امروزه با گسترش این ارزها و استفاده همگانی از آن ها، کمی برد پی اس ووچر کم شده است.

اما هنوز به عنوان یک راه حل موقتی و سریع بسیار کاربردی است.

مزیت‌های پی اس ووچر

اقتصاد امروز به همه ما آموزش داده است که چیزی ارزش وجود دارد که مزیتی داشته باشد. بنابراین اگر هنوز پی اس ووچر خرید و فروش می‌شود و در بسیاری از دیوایس‌ها و سایت‌ها از آن استفاده می‌شود، مزیت‌های خاص و منحصر به فردی دارد.

مهمترین مزیت این کدها در این است که فارغ از مسائل مختلف سیاسی و جغرافیایی و … به کاربران خود خدمات ارائه می‌دهد. زیرا مکانیزم ساده‌ترین نسبت به ارزهای دیجیتال و دیگر واسطه‌های مالی دارد.

در این مکانیزم کدهای روی پی اس ووچر هیچ معنای خاصی جز مشخص کردن میزان اعتبار ندارد. از این رو نمی‌توان بر اساس آن کسی یا کشوری را تحریم کرد و یا کاری کرد که آن فرد از خرید و دریافت خدمات منع شود.

همین مزیت باعث شده است که پی اس ووچر ( PS vouchers ) سریع و همیشه در دسترس باشد. کافی است یک بار اقدام به خرید چند ارز دیجیتالی کنید و سپس پی اس ووچرز را خریداری کنید، تفاوت آن‌ها را به خوبی احساس خواهید کرد.

تفاوتی به اندازه زمین تا آسمان از نظر راحتی در خرید را احساس خواهید کرد. همین ویژگی‌ها کافی است تا شما در سریع‌ترین زمان ممکن خرید خود را انجام دهید.